motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Zawór elektromagnetyczny
Mechanika

Zawór elektromagnetyczny – parametry elementu wykorzystywanego w instalacjach przemysłowych i pneumatycznych

Zawór elektromagnetyczny to element często wykorzystywany w przemyśle oraz w tworzeniu instalacji pneumatycznych. Funkcją takiego zaworu jest odcinanie przepływu mediów. Na które parametry tego elementu należy zwrócić szczególną uwagę? W jaki sposób wybrać odpowiedni zawór elektromagnetyczny i co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Zawór elektromagnetyczny i jego parametry

Pierwszą, najbardziej istotną informacją, którą trzeba uwzględnić wybierając zawór elektromagnetyczny, jest rodzaj medium przepływającego przez daną instalację. Kiedy wiemy już, pod jakie medium dobieramy zawór, jesteśmy w stanie określić, jakie parametry powinien on posiadać. Przykładowo, jeżeli zawór będzie sterował przepływem chemikaliów (należy znać stopień ich agresywności) to możemy określić, jak bardzo odporny musi on być. W prostej linii prowadzi nas to do ustalenia, z jakiego materiału powinien być wykonany korpus. Można również określić, w jaki sposób musi być uszczelniony wybrany przez nas zawór elektromagnetyczny. Czynnikiem, który koniecznie trzeba uwzględnić, jest rodzaj przyłącza. Wybierając przyłącze, można się kierować albo innymi elementami użytymi do wykonania instalacji, albo współczynnikiem Kv (przepływ wody w metrach sześciennych na godzinę przy ciśnieniu różnicowym dla jednego bara). 

Oprócz wymienionych powyżej parametrów, warto uwzględnić również temperaturę przepływającego medium oraz temperaturę otoczenia, w którym będzie pracować dana instalacja. Istotne są również:

  • ciśnienie medium,
  • rodzaj uszczelnienia,
  • napięcie cewki,
  • materiał korpusu,
  • prędkość przepływającego medium.

Warto się również zastanowić, czy interesuje nas zawór bezpośredniego, czy też pośredniego działania. Oba rodzaje urządzenia znaleźć można u producenta i dystrybutora części dla przemysłu i pneumatyki – Air-Com.

Czym różnią się zawory elektromagnetyczne pośredniego i bezpośredniego działania?

Wybrany zawór elektromagnetyczny może działać pośrednio lub bezpośrednio. Jeżeli mówimy o elektrozaworach bezpośredniego działania, to tego typu elementy nie wymagają minimalnego ciśnienia w momencie, w którym chcemy je przesterować. Dzięki temu, że zakres ciśnienia, w którym można przesterować zawór elektromagnetyczny bezpośredniego działania zaczyna się od 0 bar, z powodzeniem stosuje się go w układach podciśnieniowych, spustowych oraz zamkniętych. Można go również używać w instalacjach bez ciśnienia początkowego. 

Zawór elektromagnetyczny pośredniego działania, aby mógł prawidłowo pełnić swoją funkcję, wymaga konkretnej różnicy pomiędzy ciśnieniem wejściowym, a wyjściowym. Wartość ta jest zmienna, ale zazwyczaj oscyluje ona w przedziale 0,15-0.5 bar. Dzięki zmianie ciśnienia, ten rodzaj elektrozaworów może wykorzystywać siłę, którą wytwarza medium, do otwierania zaworu i umożliwienia przepływu wody czy też gazu.

Zawór elektromagnetyczny od specjalistów

Nie ma wątpliwości, że zawór elektromagnetyczny jest częścią strategiczną, o kluczowym znaczeniu dla sprawności funkcjonowania instalacji. Dlatego też zaleca się montaż jedynie sprawdzonych elementów najwyższej jakości. Gdzie można je dostać? Jednym z najwyżej cenionych producentów i dystrybutorów zaworów elektromagnetycznych jest Air-Com. Firma od lat produkuje liczne maszyny, urządzenia, narzędzia i części pneumatyczne, jak również dla szeroko pojętego przemysłu. Znakomite opinie fachowców i klientów dowodzą wysokiej jakości produktów oferowanych przez Air-Com.