motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Motoryzacja

Naprawa radia samochodowego – do kogo się zwrócić?

Każdy kierowca z pewnością przyzna, że podczas jazdy samochodem muzyka umila czas. Nieraz czekają nas wielogodzinne wyprawy, żmudne dojazdy do pracy, czy zastaje nas niespodziewany na drodze korek. Hity, czy ulubione piosenki lecące w radiu czynią kierowanie pojazdem znacznie przyjemniejszym. Jak to w życiu bywa, nic jednak nie trwa wiecznie i nawet małe urządzenie stereo może ulec usterce. Gdzie należy się udać, aby naprawić radio samochodowe? Właściciele, szczególnie nowych samochodów, powiedzą, że autoryzowany dealer samochodów jest zawsze najlepszym wyborem.

Najczęstsze awarie radioodbiornika samochodowego

Niejednej osobie siedzącej za kółkiem przytrafiła się na pewno sytuacja, w której przy próbie włączenie radia, jej starania spełzły na niczym… Radio „nie reagowało”. I to właśnie jeden z najczęściej spotykanych problemów, kiedy samochodowy sprzęt muzyczny odmawia posłuszeństwa. Nie włącza się zarówno przy przekręceniu kluczyka w stacyjce, jak i manualnym użyciu przycisku „power”.
Do innych, typowych dla tego typu urządzenia usterek należą:

– brak dźwięku;
– zawieszanie się;
– szumy w głośnikach;
– naprzemienne włączanie i wyłączanie się radia;
– nieodczytywanie płyt CD;
– uszkodzone gniazdko USB;
– problem z bluetooth;
– problem z wyświetlaczem (np. niepodświetlanie się ekraniku);
– brak wyszukiwania stacji radiowych.

Co zrobić, gdy zepsuje się radio samochodowe?

Wracamy z pracy, na ulicy zdarzył się wypadek, nagle znaleźliśmy się w korku, a radio przestało działać? Nasza frustracja sięga zenitu. Aby więcej nie dopuścić do takiej sytuacji, w przypadku zauważenia nawet drobnych defektów odtwarzacza muzyki, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się z nim do serwisu.

Naprawa radia samochodowego może odbyć się w kilku miejscach. Na rynku zostały utworzone dedykowane serwisy, które specjalizują się wyłącznie w naprawczych usługach radioodbiorników, nawigacji i wzmacniaczy samochodowych. Po zgłoszeniu się do takiej firmy, pracownicy sprawdzają, czy sprzęt, który uległ uszkodzeniu, mieści się na liście naprawianych urządzeń. Bardzo często możliwa jest wcześniejsza, bezpłatna wycena naprawy radia. Dzięki temu nie będziemy zaskoczeni przy odbiorze naprawionego odbiornika.

Oczywiście naprawę radia możemy powierzyć wykwalifikowanemu mechanikowi samochodowemu. Autoserwisy zajmujące się kompleksową naprawą aut samochodowych, rozszerzają swoje usługi również o działania w zakresie elektryki oraz elektroniki. Obszerna wiedza na temat mechaniki pozwala szybko odkryć źródło usterki. Przywrócenie urządzenia do pierwotnego stanu może zająć od kilku godzin do kilku dni. Wszystko zależy od stopnia szkody.