motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Motoryzacja

Czy warto kupić opony wielosezonowe?

Koniec lata to nie tylko powrót do szkoły dla dzieciaków, czy też konieczność ubierania cieplejszego ubrania, lecz również zmiana opon dla kierowców. Dwa razy do roku zarówno na jesień, jak i na wiosnę, kierowcy jak jeden mąż ruszają do wulkanizatorów, aby dokonać zmiany ogumienia. Jak wiadomo, ma to poważne wady, dlatego też coraz częściej spotyka się takie samochody, które posiadają opony wielosezonowe. Czym one są i czy faktycznie warto z nich korzystać?

Czym są opon wielosezonowe?

Regularne zmienianie opon, choć konieczne, to jednak nastręcza naprawdę wiele trudności. Po pierwsze oznacza potworną stratę czasu, ponieważ w okresie, gdy trzeba to zrobić, wulkanizatorzy umawiają klientów nawet z tygodniowym okresem oczekiwania, a i w dniu wymiany często trzeba odstać swoje w kolejce. Nie da się również ukryć, że to wszystko kosztuje. Nie tylko sama wymiana opon, lecz również i koszt ich zakupu. Powoduje to, że trzeba kupić aż dwa komplety opon, które trzeba regularnie ze sobą zamieniać.
Nie dziwi zupełnie to, że coraz większą popularnością cieszą się opony wielosezonowe. Są to takie opony, które mogą pracować zarówno w bardzo niskiej temperaturze, podczas gdy nawierzchnia jest zimna, jak i często pokryta śniegiem, a nawet lodem, oraz w czasie lata, gdy temperatura powietrza jest wysoka, a asfalt wręcz gorący. Wszystko to sprawa, że przez cały rok można jeździć na tych samych oponach bez ryzyka, że szybko się zniszczą, czy też, że będą niebezpieczne w zimie. Czy takie rozwiązanie faktycznie działa?

Czy warto kupić opony wielosezonowe?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy warto kupić opony wielosezonowe? Czy jest to dobry pomysł? Jak się okazuje, nie do końca, ponieważ opony te mają swoje dość poważne wady. Mieszanka gumy, z których jest zrobiona, zachowuje się w lecie, jak i w ziemi, jedynie w dostatecznie dobry sposób. Oznacza to, że nie zużywa się zbyt szybko w wysokich temperaturach, ani też nie traci gwałtownie przyczepności w zimie. Nie oznacza to jednak tego, że robi to idealnie. Nie da się ukryć, że zarówno opona zimowa, jak i opona letnia, w warunkach, do których została zaprojektowana, będzie znacznie lepsza, niż nawet najlepsza i najdroższa obecna na rynku opona wielosezonowa. Wniosek jest zatem prosty, jeśli komuś zależy na maksymalnym poziomie oszczędności, bezpieczeństwie, oraz pewności prowadzenia się auta, opony wielosezonowe nie będą tu odpowiednim wyborem. Znacznie lepiej wydać nieco więcej na opony, a także odstać swoje w kolejce do ich wymiany na lato lub zimę, lecz mieć wtedy pewność, że korzysta się z maksymalnych możliwości, jakie oferuje dane ogumienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *