motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Cabriolet
Samochody

Cabriolet, a Polskie warunki atmosferyczne – co warto wiedzieć przed zakupem?

Cabrio to idealny samochód dla pasjonatów motoryzacji i jeśli tylko znajduje się w zasięgu możliwości finansowych, to warto go nabyć i zrealizować swoje marzenia. Należy przy tym pamiętać, że kabriolet nie zastąpi funkcjonalnego samochodu używanego na co dzień, do pracy, szkoły, na zakupy czy rodzinne urlopy. Będzie natomiast idealnym dopełnieniem, jako drugi lub trzeci samochód w gospodarstwie domowym.

Kabriolet, a warunki atmosferyczne

Cechą charakterystyczną samochodów z nadwoziem typu kabriolet jest odkryta kabina pasażerska i składany dach. Samochody cabrio są niezwykle mocne, komfortowe, solidne i luksusowe. Wyposażone z reguły w napęd na cztery koła, z możliwością całkowitego odłączenia napędu na przód, z turbodoładowaniem, dają niesamowite wrażenia z jazdy. Czy takie samochody sprawdzą się z naszej strefie klimatycznej?  

Kabriolety w Polsce to wciąż jeszcze rzadkość. Zmienna i nieprzewidywalna pogoda sprawia, że decyduje się na nie niewiele osób. Mimo ocieplenia klimatu i lekkich zim w ostatnich latach, tak naprawdę pogodnych, słonecznych i bardzo ciepłych dni mamy około 70 w całym roku. 

Deszcze, gwałtowne burze i silne wiatry, które występują coraz częściej, nie sprzyjają użytkowaniu samochodu ze składanym dachem. Kabriolety mają bowiem swoje wymagania. Aby mogły cieszyć swoich właścicieli bezawaryjnością, powinny być garażowane lub zabezpieczone przed wilgocią i gorącym słońcem, specjalnym pokrowcem, który będzie przepuszczał parę.

Dach z miękkiego materiału soft-top

Cabriolet może być wyposażony w twardy dach ze stali i szkła lub w wodoodporny, miękki, składany dach z impregnowanego materiału. Te drugie są bardziej popularne i dostępne na rynku. 

Dach kabrioletu wykonany z wytrzymałego, miękkiego materiału wygląda bardzo stylowo. Samochód jest dość lekki, dlatego poszycie nie ogranicza wysokich osiągów, zagwarantowanych przez producenta. Mechanizm miękkiego dachu zajmuje też po złożeniu znacznie mniej miejsca w bagażniku niż jego twardy odpowiednik. 

Kabriolety z dachem typu soft-top mają również swoje wady. Nie posiadają izolacji, która mogłaby podnieść komfort jazdy w chłodniejsze dni. Materiał, mimo że mocny i wytrzymały, to może blaknąć od słońca, co znacząco wpływa na efekt wizualny. Również wilgoć nie jest jego sprzymierzeńcem. Przed złożeniem musi być dokładnie wysuszony, aby nie doprowadzić do powstania pleśni, zagrzybień i brzydkiego zapachu materiału. Miękki dach nie jest szczelny, w razie deszczu wilgoć może dostać się do wnętrza pojazdu, gdzie najdłużej utrzymuje się pod wycieraczkami. 

Dach z miękkiego materiału soft-top, jak i wnętrze kabrioletu, wymagają więc szczególnej dbałości i pielęgnacji. A jak w Polskich warunkach atmosferycznych sprawdzi się dach hard-top?

Zalety sztywnego dachu hard-top

Składany, metalowy dach po zamknięciu nadaje cabrio wygląd zbliżony do coupe. Metalowa konstrukcja z szybą sprawia, że dach jest szczelny, a wyposażony dodatkowo w podsufitkę, chroni kierowcę przed chłodem i wilgocią. Lepiej znosi więc warunki atmosferyczne, jest bardziej wytrzymały, a rozłożony doskonale tłumi hałas. Zasady postępowania z dachem sztywnym są podobne do jego miękkiego odpowiednika. Szczególnie należy zadbać o mechanizm zamykania dachu w razie zamoknięcia, aby nie dopuścić do powstania rdzy, korozji i ogólnej jego awarii.

Kabriolety z dachem hard-top, ze względu na stalową konstrukcję są nieco cięższe, co może nieco obniżyć osiągi samochodu. Poza tym, mechanizm twardego dachu zajmuje sporo miejsca w bagażniku, stanowiąc utrudnienie w sytuacji, gdy potrzebujemy nieco przestrzeni na ładunki. 

Z reguły nadwozie cabrio, mimo specjalnych wzmocnień jest dość wiotkie. Dach hard-top wspomaga sztywność karoserii, dzięki czemu nadwozie nie będzie zbyt mocno pracować na nierównościach drogi.

O czym należy pamiętać przed zakupem cabrio?

Urzeczywistnieniem młodzieńczych marzeń o podróżach sportowo-luksusowym samochodem są kabriolety. W Polsce pogoda jest zmienna i nieprzewidywalna. Niekiedy, startując w pełnym słońcu, kończymy swoją podróż w strugach deszczu. Dlatego, rozważając zakup cabrio, należy zwrócić uwagę czy można rozłożyć dach w czasie jazdy, a jeśli tak, to przy jakiej prędkości maksymalnej i czy istnieje opcja awaryjnego zamykania dachu.

Artykuł sponsorowany