motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

żółte tablice rejestracyjne
Motoryzacja

Jakie korzyści dają żółte tablice rejestracyjne?

Jeżeli nie jesteś miłośnikiem motoryzacji, trudno będzie poznać Ci samochód zabytkowy po linii nadwozia czy nawet oznaczeniu modelu. Zwróć jednak uwagę na charakterystyczne żółte tablice rejestracyjne. Wielu kierowców z dumą wsiada za kierownicę tak oznaczonego auta. Mają świadomość, że właśnie korzystają z wehikułu czasu, który pamięta niekiedy nawet lata 40. czy 50. XX wieku. „Złote blachy” to jednak znacznie więcej niż tylko podkreślenie wieku samochodu!

Kiedy samochód staje się zabytkowy?

O tym, kiedy samochód może zostać uznany za zabytkowy, decyduje ustawa o ruchu drogowym oraz ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, muszą zostać spełnione następujące kryteria:

  • samochód ma przynajmniej 30 lat,
  • upłynęło 15 lat od zakończenia produkcji auta,
  • auto musi mieć co najmniej 75% oryginalnych części.

Od ogólnej reguły można wskazać kilka wyjątków. Status samochodu zabytkowego może być też przyznany w sytuacji, kiedy auto:

  • ma unikalną konstrukcję,
  • brało udział w ważnym wydarzeniu historycznym lub sportowym,
  • było używane przez powszechnie znaną osobę,
  • stanowi rzadki egzemplarz danej serii.

Jak w praktyce zabrać się za realizację procedury administracyjnej, w wyniku której otrzymasz żółte tablice?

Jak starać się o żółte tablice rejestracyjne?

W pierwszej kolejności musisz uzyskać wpis do ewidencji zabytków. W tym celu powinieneś znaleźć rzeczoznawcę do spraw techniki samochodowej, który zbada Twój samochód i wyda opinię wraz z tzw. białą kartą, czyli ewidencją pojazdu. Te dokumenty trafiają do konserwatora zabytków, który może (ale nie musi!) wydać decyzję o wpisie samochodu do rejestru zabytków.

Kolejnym etapem jest przeprowadzenie badania samochodu w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów (OSKP). Diagnosta sprawdza, czy zabytkowy pojazd nie stwarza zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. W tym przypadku musisz jednak złożyć specjalny wniosek wraz z dokumentacją, ponieważ klasyki motoryzacji badane są bardziej szczegółowo niż zwykłe samochody.

Ostatnim etapem jest zarejestrowanie samochodu we właściwym urzędzie komunikacji. To już standardowa procedura, która będzie Cię kosztowała około 200 zł.

Czy żółte tablice rejestracyjne się opłacają?

Rejestracja samochodu osobowego pociąga za sobą konieczność podjęcia dodatkowych działań, ale też gwarantuje wiele korzyści. Jeśli dodatkowo zastanawiasz się, czy nowe przepisy drogowe wpływają na poruszanie się zabytkowymi autami, zajrzyj do artykułu na ten temat

Możliwość skorzystania z polisy krótkoterminowej

Przede wszystkim, jako właściciel auta na „złotych blachach”, jesteś zwolniony z obowiązku zawierania corocznie umowy ubezpieczenia. Wystarczy, że na czas, kiedy planujesz wyjechać samochodem na drogi publiczne, wykupisz polisę krótkoterminową.

Dla Ciebie oznacza to wymierną korzyść finansową. To dość istotne, bo zimowe miesiące pojazd najprawdopodobniej i tak spędzi w garażu.

Co więcej, niektóre zakłady ubezpieczeń oferują preferencyjne warunki składek za uczestnictwo w Polskim Związku Motorowym, dzięki czemu koszty tej operacji będą niskie.

Jednorazowa kontrola techniczna w OSKP

Z pewnością pamiętasz, że pierwsza kontrola pojazdu zabytkowego w stacji diagnostycznej trwała długo. Na szczęście nie będziesz musiał jej powtarzać.

W przeciwieństwie do zwykłych samochodów osobowych te zabytkowe bada się raz. Później już na własną rękę musisz dbać o utrzymanie sprawnego stanu technicznego.

Ciekawostką jest też brak obowiązku dostosowania samochodów sprowadzanych z zagranicy do polskich standardów motoryzacyjnych. Kierownica po prawej stronie? Dlaczego nie!

Korzystna kalkulacja szkodowa

Jeżeli zdarzyła Ci się stłuczka, możesz być spokojny o utrzymanie wartości Twojego samochodu. Zakład ubezpieczeń wyceni wartość uszkodzeń w relacji do kwoty odpowiadającej wartości kolekcjonerskiej auta, a nie zwykłych tabel szkodowych.

Jeśli poczułeś już magię klasycznej motoryzacji i już kupiłeś samochód sprzed kilkudziesięciu lat, z pewnością prędzej lub później będziesz starał się o przyznanie Ci żółtych tablic.

Czeka Cię jednak wyzwanie, które polega na regularnej naprawie i konserwacji auta. Zajrzyj na stronę sklepu motoryzacyjnego Garbus i przekonaj się, że dostęp do oryginalnych części jest prosty, a ich ceny nie przerażają.

Odkryj fascynujący świat samochodów retro razem z marką Volkswagen!