+48 505 603 620
Facebook
Opinie o Motocentrumnet.pl na Opineo.pl
MotoCentrumNet.pl Części samochodowe Sprzęgło / części montażowe

Sprzęgło / części montażowe wg katalogu części samochodowych

Sprzęgło

Sprzęgło zestaw

Sprzęgło jest zespołem elementów, który służy do łączenia dwóch wałów: napędowego i napędzanego, w celu przeniesienia między nimi momentu obrotowego. Stanowi więc połączenie między skrzynią biegów a silnikiem pojazdu.
W samochodach z manualną skrzynią biegów najczęściej stosowane jest tzw. sprzęgło cierne, na które składa się:
Tarcza sprzęgła,
tarcza dociskowa,
łożysko sprzęgła.

Dochodzą do tego jeszcze elementy, które współpracują ze sprzęgłem, a więc wał korbowy i koło zamachowe (w nowoczesnych pojazdach jest to często koło dwumasowe).

W sprzęgle samochodowym koło zamachowe znajduje się po stronie silnika, czyli napędowej (aktywnej). Po stronie biernej, czyli napędzanej?—?tarcza sprzęgła, na którą przenoszony jest moment obrotowy i z której trafia on przez wał do skrzyni biegów.
Kiedy wciskamy pedał sprzęgła, tarcza dociskowa jest odsuwana od napędzanej przez silnik tarczy sprzęgła. W ten sposób ustępuje nacisk tarczy sprzęgła i moment obrotowy z silnika nie jest przenoszony na skrzynie biegów. W momencie puszczania pedału sprzęgła układ silnika i skrzynia biegów zostają stopniowo łączone i samochód zaczyna się poruszać.
Obsługa klienta
Ważne informacje
Pomoc
Sklep MotoCentrumNet.pl
 Kontakt
 O nas
akceptujemy płatności PayU
Sklep Motoryzacyjny MotoCentrumNet.pl
Zadzwoń i zadaj pytanie
+48 505 603 620
Pn-pt 8:00 - 17:00
Sob 8:00 - 14:00
Sklep internetowy MotoCentrumNet.pl oferuje miliony auto części zamiennych do samochodów osobowych i dostawczych. W szerokim asortymencie znajdują się części samochodowe, oleje, płyny eksploatacyjne, kosmetyki i akcesoria w najniższych cenach.
Darmowa dostawa, doradztwo przy doborze części dostępnych online. Zapraszamy także do sklepu stacjonarnego znajdującego się w Ostródzie przy ul. Wyspiańskiego 6, woj. Warmińsko-Mazurskie.
TecDoc Inside
Ceny przedstawione w sklepie internetowym obowiązują tylko przy zakupie online.