Żarówki samochodowe występują w bardzo wielu różnych wariantach i odmianach. Obok najpopularniejszych H4 i H7, a także nieco mniej popularnych H1 oraz H3, możemy znaleźć także model H11. Jest to dość świeża konstrukcja, która znajduje zastosowanie głównie w nowszych pojazdach. Jej charakterystyka jest unikalna, z wyglądu nie przypomina żadnej innej dostępnej na rynku. Żarówka H11 nie jest jednak droga, ponieważ można ją kupić już za kilka złotych. Sprawdzamy jakie są jej właściwości, a także jak dokonać samodzielnie wymiany w prawidłowy sposób.
H11 czyli żarówka z plastikowym cokołem
Jest to nowość jeżeli chodzi o rynek żarówek samochodowych, ponieważ dotychczas wszystkie były wykonywane w stu procentach z metalu. Natomiast w przypadku żarówek H11 mamy do czynienia ze szklaną bańką, która osadzona jest na cokole wykonanym z plastiku. Na jego końcu znajduje się uniwersalna wtyczka, która będzie pasować do instalacji samochodu. Jak zapewne możemy się domyślić, ów cokół nie został zaprojektowany tylko po to, by wymiana źródła światła była prostsza. Znajduje się na nim również uszczelka, która zapobiega przedostawaniu się do wnętrza reflektora zanieczyszczeń. Żarówka H11 występuje najczęściej w wersji 12 V, co oznacza że pasuje do instalacji elektrycznych samochodów osobowych. Jej moc to 55 W, a więc tyle samo co wariantu H7, a także H4 w przypadku włókna wykorzystywanego do świateł mijania. H11 może być natomiast stosowana niemal wszędzie, niektórzy producenci używają ich nawet w halogenach przeciwmgłowych.
Jak poprawnie zainstalować żarówkę H11?
Wymiana nie powinna nastręczyć nam problemów, jeżeli tylko w naszym samochodzie mamy łatwy dostęp do reflektora. W takiej sytuacji wymiana jest wręcz bajecznie prosta, znacznie łatwiejsza niż w przypadku żarówek H1, H3, H4 czy H7. Na początku należy odsunąć palcem zabezpieczenie lub je nacisnąć, po czym pewnym ruchem wysunąć wtyczkę zasilającą. Żarówka H11 ma tylko dwa wyprowadzenia, nie istnieje więc ryzyko niepoprawnego ponownego podłączenia jej do instalacji. Następnie przekręcamy cały cokół żarówki, a gdy zabezpieczenie puści możemy ją wyjąć. Montaż nowej przeprowadzamy dokładnie w ten sam sposób. Ten wariant żarówek samochodowych najczęściej wykorzystywanych jest do świateł mijania oraz drogowych, choć może znajdować się także w dodatkowym oświetleniu. W przypadku żarówek H11, do których dostęp jest trudniejszy, poznajemy ich największą zaletę. Otóż dzięki prostemu systemowi montażu i demontażu możemy dokonać wymiany nawet wtedy, gdy wokół reflektora jest minimalna ilość miejsca.