motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Jakie wyposażenie powinien mieć każdy warsztat samochodowy
Motoryzacja

Jakie wyposażenie powinien mieć każdy warsztat samochodowy?

Własny warsztat samochodowy to marzenie wielu miłośników motoryzacji. Jednak, aby praca w takim miejscu była wydajna i komfortowa, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Jeśli już zaopatrzymy się w odpowiedni sprzęt nasza pasja do motoryzacji będzie mogła rozwijać się na zupełnie nowym poziomie.

W artykule:

 • Jakiego sprzętu koniecznie potrzebujesz do warsztatu?

 • Co warto posiadać na wszelki wypadek?

 • Jak zadbać o swój komfort?

Co jest niezbędne w każdym warsztacie?

Podnośnik samochodowy to absolutna podstawa każdego warsztatu samochodowego. Pozwala on na podniesienie pojazdu, co umożliwia swobodny dostęp do dolnej części samochodu. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcemy sprawdzić stan podwozia lub wykonać samodzielnie pewne naprawy. Istnieje wiele rodzajów podnośników, każdy z nich ma trochę inne przeznaczenie

Podnośnik samochodowy trapezowy – zastosowanie domowe

Jest on przeznaczony do garażu oraz niezbyt ciężkich samochodów. Umożliwia on podniesienie auta tylko w jednym punkcie. Jest on najczęściej stosowany przez osoby, które nie zajmują się motoryzacją zawodowo.

 • Podnośnik samochodowy typu żaba – dla amatorów oraz osób bardziej zaawansowanych Można go stosować do cięższych samochodów oraz do aut sportowych o niższym zawieszeniu. Umożliwia podniesienie i podparcie auta w jednym punkcie.

 • Podnośnik punktowy typu bałwanek – jest często stosowany jako podnośnik podstawowy lub jako uzupełnienie. Podnosi on jedną oś co umożliwia komfortową pracę. Auto można podnieść na niewielką wysokość.

 • Podnośnik samochodowy jednokolumnowy – zajmuje on niewiele miejsca oraz stosuje się go w warsztatach. Stosuje się go przy pracach mechanicznych dotyczących kół i elementów wyposażenia podwozia.

 • Podnośnik samochodowy dwukolumnowy – różni się on od poprzednika, że zastosowane są dwie kolumny. Są one umieszczone naprzeciwko siebie. Podnoszenie pojazdu odbywa się w sposób synchroniczny. Zastosowana jest tutaj elektrohydraulika do napędu siłowników, ten rodzaj podnośnika jest przeznaczony do warsztatów.

 • Podnośnik samochodowy czterokolumnowy – jest to zaawansowana wersja poprzedników, do napędu siłowników stosuje się elektrohydraulikę. Posiadają one sporą nośność co umożliwia naprawę ciężkich aut.

 • Podnośnik nożycowy – ich zastosowanie jest przeznaczone do warsztatów oraz stacji kontroli pojazdów, tylko do aut osobowych. Działa on dzięki siłownikom hydraulicznym.

Co warto posiadać na wszelki wypadek?

Prostownik jest nieodzownym elementem wyposażenia warsztatu samochodowego. Dzięki niemu można naładować akumulator oraz zasilacze innych urządzeń elektrycznych. Warto zainwestować w prostownik o odpowiedniej mocy, aby uniknąć problemów z ładowaniem większych baterii. Jest on szczególnie przydatny w okresie zimowym kiedy nasze auto, które nie jest garażowane jest wystawione na zimno oraz niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Dzieje się tak ponieważ w zimie maleje jego pojemność elektryczna – jest to skutek niższej temperatury.

Narzędzia ręczne i elektryczne

Oczywiście, nie można zapominać o narzędziach. Kluczowe są zarówno narzędzia ręczne (klucze, śrubokręty, młotki itp.), jak i elektryczne (wkrętarki, szlifierki, wiertarki). Oprócz narzędzi przydatne będą rękawicę oraz specjalna odzież pracownicza. Warto także pamiętać o odpowiednim obuwiu, co może nas uchronić przed urazami. Po zakupie narzędzi należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu i dbaniu o nie w celu jak wydłużenia ich żywotności.

 • Klucze płaskie – do odkręcania i dokręcania śrub.

 • Klucze nasadowe – wykorzystywane do odkręcania kół oraz pracy z zawieszeniem.

 • Klucze oczkowe – służą do odkręcania śrub oraz nakrętek. Całkowicie obejmują śrubę co zapobiega ścieraniu się i wyrobieniu śruby. 

 • Klucze imbusowe – znajduje on zastosowanie podczas odkręcania i dokręcania śrub przy pracy na małych elementach.

 • Klucze z grzechotką – pozwala na efektywniejszą pracę podczas odkręcania i dokręcania śrub. Automatyczna grzechotka pozwala na nie przekładanie klucza co oszczędza nam czas.

Webasto – zadbaj o swój komfort

Webasto to system, który umożliwia podgrzewanie wnętrza pojazdu przed rozpoczęciem jazdy. Jest to szczególnie przydatne w okresie zimowym, gdy komfortowa temperatura w samochodzie może znacząco wpłynąć na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Jeśli nasze szyby są zaparowane i nasza widoczność jest ograniczona to system Webasto, który ogrzeje naszą kabinę rozwiąże nasz problem szybko i skutecznie. Wyróżniamy także różne rodzaje Webasto, takie jak:

 • Webasto mokre – ogrzewa płyn chłodniczy w silniku i nagrzewnicy. 

 • Webasto suche – zajmuje się ogrzewaniem powietrza w kabinie

 • Webasto elektryczne – istnieje kilka wersji jednak głównym zadaniem jest dogrzewanie płynu chłodniczego. Automatycznie wyłącza się po osiągnięciu pożądanej temperatury.

 • Webasto przenośne – działa jak farelka, ma postać skrzynki i służy do nagrzania wnętrza samochodu. Cena zazwyczaj jest dość niska jednak ten system nie będzie w stanie nagrzać płynu chłodniczego.

Jakie wyposażenie powinien mieć każdy warsztat samochodowy – podsumowanie

Posiadanie własnego warsztatu samochodowego to nie tylko pasja, ale także wymaga odpowiedniego wyposażenia. Podnośnik samochodowy, prostownik oraz system webasto to kluczowe elementy, które umożliwiają sprawną i profesjonalną pracę. Umożliwią one także wzniesienie naszej pasji motoryzacyjnej na nowy poziom. Oprócz tego, niezawodne narzędzia ręczne i elektryczne będą nam niezbędne do wykonywania różnorodnych napraw i konserwacji pojazdów. Warto inwestować w wysokiej jakości sprzęt, który zapewni nie tylko wygodę, ale także bezpieczeństwo podczas pracy.

Materiał partnera