motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

wybór samochodu
Samochody

Kryteria wyboru idealnego samochodu

Wybierając idealny samochód, należy przede wszystkim zastanowić się, czego właściwie będzie się oczekiwać od przyszłego auta. W Polsce zwykle wciąż jeszcze najczęstszym oczekiwaniem kupujących jest to, aby samochód był po prostu tani. Cena jest więc najważniejszym kryterium przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Problem polega niestety na tym, że nie zawsze pierwotna cena oznacza tani samochód – kto płaci mało przy zakupie, często dokłada potem o wiele więcej przy eksploatacji samochodu. Jakimi kryteriami kierować się zatem przy wyborze idealnego samochodu?

Najważniejsze cechy samochodu

Zazwyczaj najtańsze auta to te ze starymi silnikami benzynowymi. Zwyczajowo droższe są diesle oraz auta benzynowe wyposażone w instalacje gazowe. Tu jednak należy dokładnie przeliczyć, ile kilometrów możemy przejechać kupowanym samochodem i po jakim czasie zwróci się różnica w cenie między silnikiem diesla a benzynowym.

W przypadku zakupu nowych aut z segmentu aut miejskich i kompaktów to zwykle 75 – 100 tys. km. W przypadku używanych samochodów i swobodnie kształtowanych cen istnieje ryzyko, że mniejszymi kosztami oleju napędowego nigdy nie zrekompensujemy sobie różnicy w cenie zakupu.

Istotnym kryterium przy wyborze idealnego samochodu jest także koszt całorocznego  ubezpieczenia auta. W przypadku ubezpieczenia AC najwięcej zapłacimy za drogie auta i marki, które  przodują na listach najczęściej kradzionych. Wysokość składek obowiązkowego OC zależy natomiast nie tylko od zniżek za bezszkodową jazdę kierowcy, ale także od pojemności silnika auta: im większa, tym wyższa składka.

Najbardziej oczywistym kryterium wyboru jest z całą pewnością rodzaj nadwozia, wyposażenie i moc samochodu. Osoby najczęściej jeżdżące samotnie do pracy w niewielkiej odległości od domu nie muszą kupować Vana, SUV – a, albo kombi. Natomiast osoby, które posiadają dużą rodzinę i planują rokroczne dalekie wyjazdy, będą preferować właśnie takie typy nadwozia, zwłaszcza gdy od czasu do czasu samochód musi także przewozić do domu większe sprzęty (szafa, kuchenka, lodówka). Manager pokonujący podczas wyjazdów służbowych dalekie trasy wybierze natomiast bardziej komfortowy samochód z mocnym silnikiem, umożliwiający szybszą jazdę i bezpieczne wyprzedzanie.

Dlaczego warto wybierać  odpowiednie samochody?

Samochód często stanowi środek transportu, który jest używany codziennie. Przed dokonaniem zakupu warto więc przeanalizować raporty o usterkach i niezawodności poszczególnych modeli i ich roczników lub grup przebiegowych.

Jak mówi sprzedawca z Auto Centrum GolemoSamochód stanowi ważny element codziennego życia, dlatego powinien on zapewniać przede wszystkim komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Taki środek transportu najlepiej dobrać do własnych potrzeb, stylu życia oraz charakteru wykonywanej pracy.

Decydując się na zakup samochodu, zaleca się korzystanie z renomowanych dealerów samochodowych. Autoryzacja producentów znanych marek oraz doświadczenie sprzedawców ułatwią wybór odpowiedniego i bezpiecznego samochodu.