motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Rodzaje żarówek samochodowych
Motoryzacja

Rodzaje żarówek samochodowych

Pierwsze samochody osobowe oświetlały drogę przed sobą lampami olejnymi, jednak kiedy tylko wynalezione zostały żarówki, szybko zostały one przystosowane do samochodów i tak powstały żarówki samochodowe. Pomimo tego, że ich historia liczy już ponad 100 lat, a wciąż spełniają swoje zadanie oświetlania drogi przed samochodem, to w tym czasie pokonały daleką drogę i były światkiem wielu innowacyjnych wynalazków, które wiele razy doprowadzały do sytuacji, w której z pozoru identyczna żarówka działała na zupełnie innej zasadzie.

W ten sposób powstało wiele różnych typów żarówek samochodowych, które mają swoje wady i zalety. W tym artykule opiszemy najważniejsze typy żarówek samochodowych i pochylimy się nad ich podstawowymi zaletami i wadami. Oto one:

  • Żarówka żarnikowa — to najbardziej podstawowy rodzaj żarówki. To od tego typu oświetlenia żarówka wzięła swoją nazwę. Wewnątrz niej „żarzy się” i dzięki temu emituje światło żarnik wykonany najczęściej z wolframu. Dzięki prostej budowie zaletą tego typu żarówek jest ich niska cena. Wadą jest natomiast mała efektywność. Większość energii tworzy ciepło zamiast światła. W związku z tym w samochodach osobowych ten rodzaj żarówek jest wykorzystywany tylko w lampach pozycyjnych, kierunkowskazach i podobnych lampach.
  • Żarówki halogenowe — ten rodzaj żarówek jest rozwinięciem żarówki żarnikowej. Innowacją jest zastosowanie gazu szlachetnego jako atmosfery ochronnej dla żarnika. Jest to najczęściej wykorzystywany typ żarówki w samochodach osobowych. Jej wadą jest duże zużycie energii, mała żywotność i żółtawa barwa światła. Zaletą jest natomiast niska cena wynikająca z ogromnej powszechności.
  • Ksenony — to z kolei ewolucja żarówki halogenowej. W przypadku tych żarówek to łuk elektryczny emituje światło. Dzięki temu światło ma wyższą temperaturę barwową, a żarówka ma większą żywotność. Wadą wynikającą z zaawansowanej technologi jest wysoka cena.
  • Diody LED — to obecnie optymalny rodzaj żarówki. Zastosowanie diody LED pozwoliło osiągnąć dobrą sprawność, długą żywotność i dowolny kolor światła, przy jednocześnie niskiej cenie.