motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Jak skutecznie zabezpieczyć ładunek
Motoryzacja

Jak skutecznie zabezpieczyć ładunek podczas transportu?

Towary i rozmaite przedmioty trzeba czasami przewozić na znaczne odległości. Jednakże nawet w sytuacjach, gdy dystans do pokonania nie jest szczególnie daleki, konieczne jest zastosowanie określonych środków bezpieczeństwa. W krajach Unii Europejskiej wynika to nawet z oficjalnych dyrektyw i norm. Należy wskazać wśród nich normę PN-EN 12195, jaka określa zasady obliczania sił oddziałujących na ładunek i tego, w jaki sposób ograniczyć ryzyka związane z jego przewozem. Mając to wszystko na uwadze, konieczne jest sięganie do pewnych akcesoriów, które w tym zakresie zostały wielokrotnie wypróbowane. Chodzi tu przede wszystkim o pasy transportowe, będące w praktyce najbardziej powszechnymi, ale też prostymi w aspekcie technicznym. Warto jednak pamiętać, że każdy pas wykorzystywany do zabezpieczania gabarytów musi spełniać pewne wymagania. Wynikają one z obowiązujących regulacji.

Zabezpieczanie ładunku – na co zwracać uwagę?

Na rynku działają firmy poruszające się swobodnie w zagadnieniach logistyki i transportu. Zatrudniani tam specjaliści doskonale wiedzą, jak zabezpieczać poszczególne dobra, aby efekty były jak najlepsze. W przypadku użycia pasów transportowych do ich najważniejszych zalet zalicza się uniwersalność. Oznacza ona, że zdadzą świetnie egzamin przy transportowaniu ciężkich skrzyń z ładunkiem, jak i na przykład jednolitych maszyn lub pojazdów. Kluczowe jest prawidłowe zamocowanie pasów. Tylko wtedy będą one chronić ładunki przed niekontrolowanym przemieszczaniem się. To normalna sytuacja, gdy auto ciężarowe skręca lub wykonuje typowe manewry na drodze. Pasy transportowe sprawiają, że przedmioty nie ulegną uszkodzeniu, a sam pojazd będzie jechał stabilnie i bezpiecznie. Przekłada się to automatycznie na bezpieczeństwo kierowcy, ale też wszystkich innych uczestników ruchu. Dlatego te środki zabezpieczające są tak ważne.

Pasy transportowe adekwatne do potrzeb – gdzie ich szukać?

Dziś o zakup pasów nie jest trudno. Pojawiają się nawet w ofercie dyskontów, stanowią też część asortymentu licznych stacji paliw. Nie są to jednak dobre miejsca na takie zakupy. Bardzo ważne jest, aby pasy spełniały wspomniane powyżej wymogi i posiadały aprobaty techniczne. Te kupowane w przypadkowych punktach często ich nie mają, a co za tym idzie ich skuteczność jest dyskusyjna. Lepiej nie zawierzać im i nie sprawdzać ich „w boju”. Znacznie lepszą opcją jest sięgnięcie do asortymentu sklepu wyspecjalizowanego w tym temacie. Poznańska hurtownia Muntech24.pl sprzedaje pasy transportowe stacjonarnie, a także internetowo. – Da się u nas kupić w zasadzie wszystkie warianty pasów, jakie mogą być przydatne przy organizowaniu przewozu ciężkich ładunków – mówi pan Szymon, specjalista ds. produktów. – Oczywiście oferujemy wyłącznie pasy transportowe spełniające standardy oficjalnych norm – dodaje. Dla potencjalnych klientów to ważne informacje.

Mocowanie pasów transportowych – nic nie może być przypadkowe

W skład typowego zestawu pasów wchodzi on sam, a oprócz niego specjalna klamra (napinacz) do regulacji i hak. Dzięki tym elementom możliwe jest odpowiednie naprężenie pasa, a także jego zamocowanie do wyznaczonego punktu. W przestrzeniach ładownych ciężarówek, jak i na przyczepach do przewozu pojazdów, naszykowano specjalne zaczepy. Haki pozwalają ustalić optymalną pozycję dla ładunku, a przy należytym naprężeniu pasów stabilność będzie nienaganna. Wtedy nawet przy gwałtownych skrętach auta poziom bezpieczeństwa pozostanie wysoki. Naturalnie przy zakupie pasów trzeba upewnić się, że mają one właściwą odporność na obciążenia. – Pasy z naszego sklepu są precyzyjnie oznaczone. Ich maksymalna nośność waha się pomiędzy 0,5 a 3 tonami – wyjaśnia pan Szymon z Muntech24. Stosowane do produkcji pasów materiały, a konkretnie poliester (PSE) o gęstym splocie, gwarantują, że elementy te nie są narażone na zrywanie ani pękanie. Poza tym dostępne są też pasy wykonane z polipropylenu. To również bardzo trwały materiał, dodatkowo odporny na oddziaływanie środków chemicznych, w tym ługów.