motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

frezarka cnc
Mechanika

Dlaczego frezarka cnc to dobry wybór?

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm stara się ograniczać koszty na wszelkie możliwe sposoby, a jednym z najlepszych jest optymalizacja produkcji. Kiedy proces ostanie usprawniony, nagle może okazać się, że jego wydajność wzrasta o kilkanaście procent. Jednym z kluczowych kroków, które należy w tym celu podjąć jest modyfikacja parku maszynowego. Dlaczego warto inwestować w maszyny sterowane numerycznie?

Większa wydajność

Celem optymalizacji procesu powinna być jego większa wydajność. To znaczy, iż kluczową rolę odgrywa czas taktu. Im jest on krótszy, tym maszyna może wyprodukować więcej detali w danej jednostce czasu. Z tego powodu, frezarka CNC jest dużo lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne maszyny konwencjonalne. Kluczowy jest tutaj program, który zostanie wgrany na maszynę CNC. W ten sposób wszelkie operacje są wykonywane automatycznie, wliczając w to fazę roboczą oraz przezbrojenia. W związku z tym nie trzeba robić tych operacji ręcznie, co daje możliwość znacznego obniżenia czasu trwania tych operacji. Po wdrożeniu frezarki CNC do procesu produkcyjnego oraz jej poprawnemu ustawieniu można wręcz natychmiastowo poczuć zmianę. Ilość wytwarzanych części znacznie wzrośnie, a pracownicy którzy do tej pory musieli ustawiać i przezbrajać maszynę mogą zostać wykorzystani do innych prac.

Większa precyzja

Kiedy wymagania klienta są bardzo dokładne, a tolerancje mieszczą się w setkach mikronów, konieczne jest wdrożenie maszyn CNC. Odpowiednio przygotowana maszyna z dobrym programem i precyzyjnym narzędziem może wykonywać produkty nawet w bardzo wąskim polu tolerancji. W ten sposób klient otrzyma produkt, który chce, a dostawca nie będzie musiał się martwić o ewentualną reklamację. Procesy obróbcze na maszynach CNC wyróżniają się bardzo dużą stabilnością, więc jednocześnie można zredukować ilość kontroli międzyoperacyjnych.

Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę gabaryty komponentów, które się wytwarza. To one determinują rozmiar maszyny, gdyż należy mieć pewność, że ich produkcja będzie fizycznie możliwa. Jeżeli okaże się, że frezarka nie posiada takiego zasięgu może okazać się ona bezużyteczna. W takich przypadkach najlepiej zwrócić maszynę bądź rozwinąć gamę swoich produktów o coś, co będzie możliwe do wyprodukowania na danej maszynie. Idąc dalej, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę oprogramowanie, na którym oparta jest dana obrabiarka numeryczna. Warto zrobić rozeznanie wśród swoich pracowników i dowiedzieć się, czy ktoś z nich pracował już na takich maszynach. Jeżeli tak, to warto zapytać o rekomendację software’u, gdyż jedne z nich są bardziej intuicyjne, a drugie mniej. Z tego powodu warto zwrócić uwagę także na koszty szkolenia, gdyż w przeciwnym razie pracownicy nie będą wiedzieli, jak ustawić te skomplikowane maszyny. Podsumowując, frezarka CNC jest bardzo dobrym rozwiązaniem, kiedy ktoś chce zoptymalizować swój proces produkcyjny. W ten sposób można przede wszystkim zwiększyć wydajność, co łączy się z szybszym tempem produkcji detali. Jednocześnie, poprzez wdrożenie obrabiarek numerycznych można osiągnąć bardziej dokładne wymiary komponentów nawet w przypadku produkcji wielkoseryjnej. Urządzenia najwyższej klasy posiadają bardzo dobrą stabilność wymiarową przez co można znacznie zredukować ilość kontroli międzyoperacyjnych. W końcu trzeba pamiętać, iż dla wielu pracowników taka maszyna może być czymś nowym, dlatego koniecznie trzeba zapewnić im dokładne szkolenie, aby byli w stanie w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w tej technologii produkcji.