motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Motoryzacja

Fotografia motoryzacyjna – jak do niej podejść w sposób profesjonalny?

Fotografowanie samochodów to coś więcej, niż tylko stanie przy parkingu z aparatem fotograficznym. W ujmowaniu na zdjęciach różnorodnych pojazdów, ważny jest również kontekst danego ujęcia i jego oświetlenie. Nie bez znaczenia jest też tło, które potrafi wprowadzić głębię do fotografowanego obrazu.

Jak fotografować auto?

Odpowiedź jest prosta: przede wszystkim tak, aby można było go ująć w sposób trójwymiarowy, to jest by na ujęciu znalazły się co najmniej trzy płaszczyzny auta. Nie można też zapominać o detalach samochodu, które – jeśli są jego cechą charakterystyczną – powinny być dodatkowo uwypuklone przez padające światło. Fotografia motoryzacyjna powinna również uwzględniać jakiś pomysł, który podkreśli wymiar i specyfikę danego pojazdu. Przykładowo, jeśli jest to auto rodzinne, warto wraz z nim ująć rodziców i bawiące się dzieci.

Ważny jest kontekst

W fotografii motoryzacyjnej bardzo ważny jest kontekst przedstawionego zdjęcia. Jeśli wybrany pojazd jest autem sportowym, można go sfotografować podczas jazdy. Jeśli jest to typowy samochód miejski, powinien się on znaleźć na tle określonej zabudowy. Wreszcie, bardzo istotne znaczenie ma kąt padania światła. Profesjonalny fotograf wie, o jakiej porze dnia najlepiej fotografować auto. Co ważne – kąt padania promieni słonecznych będzie również wpływał na zmianę kolorystyki karoserii i lakieru auta.

Ważne jest auto

Chcąc zrobić naprawdę świetne zdjęcie samochodu, trzeba pamiętać również o jego atrakcyjności. Mało kto zwróci uwagę na poczciwego, choć wszystkim dobrze znanego Golfa. Znacznie lepiej sfotografować bardziej ekscentryczne auta, takie jak Ferrari czy luksusowe pojazdy rodem z Ameryki. Dobrze wpadają w oko również i te samochody, które wyróżniają się ostrą kolorystyką (np. żółtą i czerwoną). Fotografować można też samochody sportowe i takie, które czymś się wyróżniają. Najlepiej, jeśli ich cecha jest w ten sposób dodatkowo uwypuklona.

Można też postawić na fotografowanie detali. Dotyczy to zwłaszcza tych obszarów, które charakteryzują się mocnym i drapieżnym designem lub bardzo bogatą funkcjonalnością. Ciekawym pomysłem jest chociażby fotografowanie lusterek aut sportowych lub felg. Lista inspiracji jest tu bardzo rozległa i można ją definiować na własną rękę!

Podsumowanie

Fotografia motoryzacyjna to specyficzny dział sztuki fotograficznej. I choć ma ona dużo wspólnego z ujęciem marketingowym, to jednak również i tu jest miejsce na nieco awangardowego szaleństwa. Zwłaszcza jeśli przedstawiony obraz ma zaskakiwać i przedstawiać dane auto w zupełnie nowy, inspirujący sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *