motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

zabytkowe auto
Samochody

Czy zabytkowe auto można oddać na złom?

Jeżeli nie chcemy, żeby nasz stary samochód stał nieużywany w garażu, zwłaszcza że wciąż musi być za niego opłacane ubezpieczenie, a jego odsprzedaż ze względu na jego stan może okazać się kłopotliwa, możemy zdecydować się na oddanie go na złom. Dodatkowo jeżeli jest to auto zabytkowe, to choć stojąc w garażu nie wymaga stałego ubezpieczenia, może okazać się dla nas niepotrzebnym obciążeniem. Czy takie auto można oddać na złom?

Złomowanie aut zabytkowych

Auta zabytkowe w porównaniu do zwykłych samochodów, są to pojazdy, które bardzo często wymagają dużych nakładów pracy i pieniędzy w ich konserwacje i utrzymanie. Będąc posiadaczem auta zabytkowego, jesteśmy niejako zobowiązani do utrzymywania go w dobrym stanie technicznym. Zajmuje ono też dodatkowe miejsce w garażu, a każda większa modyfikacja musi być konsultowana z konserwatorem zabytków. Sytuacja ze złomowaniem samochodów ze statusem zabytku jest podobna do sytuacji normalnych aut. Decydując się jednak na rozstanie z ulubionym samochodem i jego zezłomowanie, musimy pamiętać, że utylizacja zabytkowych aut rządzi się trochę innymi prawami. Ze względu na to, że auto zarejestrowane jako zabytkowe bądź historyczne jest pod opieką konserwatora zabytków, proces jego zezłomowania wymusza na posiadaczu uprzedni kontakt z konserwatorem zabytków i dopełnienie odpowiednich formalności.

Proces złomowania aut

Gdy jesteśmy zdecydowani pozbyć się naszego samochodu, ale z powodu jego wieku i wyeksploatowania sprzedaż nie wydaje się korzystna, warto rozważyć oferty skupów złomu. Takie specjalistyczne miejsca zazwyczaj skupują auta w każdym stanie technicznym – od aut wycofanych z użytku z powodu zbyt dużych uszkodzeń po szkodzie całkowitej, do aut starych, nienadających się lub zbyt niebezpiecznych, aby kontynuować ich normalne użytkowanie.

Skup złomu zajmujący się demontażem pojazdów może wśród wielu usług oferować odbiór samochodu w sytuacji, gdy nie jesteśmy go w stanie dostarczyć do skupu osobiście – przykładowo gdy samochód jest niesprawny, bądź nie posiada wykupionego ubezpieczenia – wyjaśnia specjalista z firmy Caban Recykling, która zajmuje się złomowaniem aut oraz skupem metali pochodzących z innych źródeł.

Wtedy też możliwa jest wycena i podpisanie umowy sprzedaży. Dodatkowo przedstawiciele skupu złomu są w stanie pomóc przy załatwieniu wszelkich formalności związanych ze złomowaniem pojazdu, takich jak wypowiedzenie umowy OC, czy wyrejestrowanie pojazdu (w tym celu uzyskuje się specjalne zaświadczenie, które należy dalej przedstawić w urzędzie komunikacji wraz z dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu i tablicami rejestracyjnymi). Auto musi również posiadać czytelny numer VIN.