motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

ładowanie samochodu elektrycznego
Samochody

Benzyna, Diesel czy hybryda. Jakie auto kupić?

Benzyna, Diesel czy hybryda, to kwestia, nad którą zastanawia się wielu przyszłych właścicieli. Utrzymanie samochodu jest tak samo ważne w kwestii całkowitego kosztu pojazdu, jak cena zakupu. Wybierając konkretny rodzaj napędu i silnika trzeba wziąć pod uwagę m.in. obok mocy, dynamiki i elastyczności, także realne zużycie paliwa i awaryjność. Jaki silnik wybrać?

Jaki silnik samochodu wybrać?

Najbardziej kłopotliwą i sporną kwestią jest właśnie wybór auta między dieslem, benzyną, a hybrydą. Zależy on od przeznaczenia samochoduplanowanych tras i zakresu eksploatacji. Ostateczna decyzja zawsze powinna być podejmowana wyłącznie na podstawie własnych upodobań, przy uwzględnieniu wad i zalet wszystkich trzech rozwiązań.

Wybór silnika samochodu powinien uwzględniać głównie sposób użytkowania auta. Na dłuższe trasy ekonomicznym rozwiązaniem będzie inwestycja w diesla. Z kolei kierowcy pokonujący krótkie odcinki mogą zdecydować się na benzynę, która w takim przypadku będzie lepszą propozycją. Różnice wynikają również z zestawień dotyczących funkcjonalności silnika, cen paliwa i podatności na awarie.

Wśród dużych zalet diesli wymienia się m.in. mniejsze zużycie paliwa w stosunku do silników benzynowych, a także dynamiczną jazdę docenianą przez osoby, które mają tzw. ciężką nogę. Pomimo tego, że auta z silnikami diesla kosztują nieco więcej, to ich użytkowanie jest bardziej ekonomiczne. Wyróżniają się także niskim ryzykiem samozapłonów paliwa i niezawodną pracą w wilgotnych warunkach. Niestety, diesel jest bardzo obciążony w trakcie pracy, co powoduje szybszą eksploatację i wysoką emisję spalin.

Silniki benzynowe w porównaniu z dieslem są natomiast mniej obciążone. Przekłada się to na ich niższą awaryjność. Wynika to z niezbyt skomplikowanej budowy, która umożliwia jazdę bez awarii nawet do 100 tys. km. Samochody na benzynę w szybkim tempie uzyskują także wysoką moc i nie sprawiają kłopotów przy zapalaniu, nawet w niskich temperaturach. Trzeba jednak pamiętać, że benzyna szybciej się zużywa i zwykle jest droższa od oleju napędowego. Tańsze są natomiast koszty naprawy i części wymiennych. Benzyna gwarantuje także niższą emisję spalin.

Alternatywę dla obu rozwiązań stanowi coraz popularniejszy napędy hybrydowy. Jest popularny w szczególności w miastach, gdzie jego zalety są najbardziej widoczne. Dzięki odzyskiwaniu energii kinetycznej z hamowania i wspomaganiu silnika spalinowego przez układ elektryczny, w korku auta hybrydowe potrafią spalić bardzo mało paliwa. Rozwiązanie to jest jednak droższe, niż tradycyjne jednostki.

Dlaczego wybór silnika samochodowego jest tak ważny?

Wybór samochodu zawsze wiąże się z wieloma dylematami, do których dochodzi także problem odpowiedniego silnika. To właśnie on w znacznym stopniu wpływa na cenę początkową samochodu, a także koszty eksploatacji. Wybór jest jednak bardzo złożoną kwestią i zależy od indywidualnych preferencji, oczekiwań, stylu jazdy i warunków (czy jest to podróżowanie na długich trasach, czy też jedynie po mieście).

Jak mówi pracownik Auto Centrum Golemo oferującego sprzedaż samochodów z silnikiem benzynowym, diesla i hybrydowymWybierając samochód miejski, z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie hybryda. Silniki diesla nie nadają się na krótkie trasy, a benzynowe dużo spalają. Hybrydy gwarantują natomiast ekologię i komfort jazdy. Na krótkim dystansie i przy spokojnej jeździe hybryda może nie korzystać z jednostki spalinowej, a więc nie zapłaci się za benzynę. Te ciche samochody są doskonałą alternatywą dla osób, które nie pokonują długich dystansów.

Decydując się na zakup samochodu używanego lub nowego, należy wybierać jedynie sprawdzonych dealerów. Samochody najwyższej jakości, a także doświadczona kadra pracowników, którzy pomogą w wyborze, to gwarancja udanej transakcji.