motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego
Mechanika

Wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego. Co oprócz urządzeń wulkanizacyjnych jest potrzebne.

Warsztat wulkanizacyjny to najlepsze miejsce, gdzie fachowcy zadbają o właściwe ogumienie. Niezbędne jest tutaj oczywiście właściwe wyposażenie salonu. Warto zaufać na pewno sprawdzonym markom, które od lat działają na naszym rynku. Idealnym rozwiązaniem będą na pewno urządzenia od Butler oraz Rtec. W asortymencie znajdziemy przede wszystkim montażownice do opon, przystawki do opon niskoprofilowych i wyważarki do kół.

Co warto wiedzieć na temat wyposażenia warsztatu wulkanizacyjnego?

Warto znać podstawowe urządzenia wulkanizacyjne, ale równie istotny jest również tutaj ich podział. Czy wiesz, jakie są rodzaje montażownic do opon? Rozróżniamy półautomatyczne i automatyczne. Warto zastanowić się przed ich zakupem, która z nich najlepiej sprawdzi się w twoim warsztacie. Dodatkowym wyposażeniem o które również warto zadbać jest przystawka do opon. To adapter do pracy z oponami i ogumieniem niskoprofilowym. Oczywiście jest to już nie tak mały wydatek. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto w nią zainwestować. Decyzja ta zależy oczywiście od właściciela, ale zdecydowanie tego typu inwestycja może się okazać bardzo pomocna.

Kolejną kwestią na którą warto zwrócić uwagę jest wyważarka do kół. Wyróżniamy tutaj:

  • wyważarki do kół samochodów osobowych;
  • wyważarki do kół samochodów ciężarowych;
  • wyważarki do kół motocyklowych.

Jak sama nazwa wskazuje, podział ten został dokonany ze względu na przeznaczenie wyważarek. Warto w tej kwestii zaufać firmom takim jak  RTEC lub Butler. Na rynku wyróżniają się one swoją niezawodnością i najwyższą jakością wykonania.

Podnośniki samochodowe ich rodzaje 

Podnośnik samochodowy to zdecydowanie podstawa wyposażenia warsztatu wulkanizacyjnego. Warto dobrać ten, który będzie jak najbardziej dopasowany do twoich możliwości i oczekiwań. Wyróżniamy:

  • podnośniki dwukolumnowe – umożliwiają unoszenie pojazdów przy wykonywaniu czynności obsługowo- naprawczych przy podwoziu
  • podnośniki czterokolumnowe -wybierany przez warsztaty mechaniczne, przede wszystkim do naprawy podwozia
  • podnośniki nożycowe – umożliwiają pracę na wysokościach
  • podnośniki płytowe – stosowane do naprawy ogumienia, regulacji geometrii ustawienia kół i do obsługi układu hamulcowego
  • podnośniki hydrauliczne (typu żaby Winntec oraz bałwanki)

Pozostałe wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego

Wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego jak wiadomo nie należy do najprostszych zadań. Zadbać tutaj należy o mnóstwo narzędzi, bez których nie ma mowy o skutecznej pracy. Jednym z niezbędnych urządzeń jest na pewno kompresor. Podczas jego wyboru, warto kierować się tym, do jakiego celu będzie nam służył. Kompresory mają również swoje zastosowanie przy wprawianiu w ruch warsztatowe narzędzia wulkanizacyjne.

Elementami o których  również warto wspomnieć, jest na pewno manometr do pompowania oraz pistolet do pompowania. Ułatwiają one precyzyjne napompowanie kół. Marki, którym warto zaufać w tej kwestii to na pewno Wonder oraz Schreader. Konkurencją dla tego rozwiązania jest automat do pompowania Rtec. Znajdzie on swoje zastosowanie w przypadku pompowania kół samochodów osobowych jak i dostawczych. Sprawdzi się również przy maszynach rolniczych i budowlanych.

Materiały wulkanizacyjne- co się na nie składa?

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego warsztatu, są materiały wulkanizacyjne. Zaliczamy do nich m.in.:

  • łatki – dzięki nim można uzyskać wysoką trwałość we wszystkich typach dętek;
  • kleje – w tej kwestii zdecydowanie warto wybrać te najlepszej jakości;
  • zawory samochodowe – wykonywane ze specjalnej stali zaworowej.

Podczas ich zakupu, warto dokładnie przyjrzeć się ich jakości i korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł. Jak wiadomo, branża ta nie lubi ryzyka. Wszystko powinno być tutaj dopięte na ostatni guzik. Warto zaufać sprawdzonej firmie, jaką jest bogusz-bls.

Ciężarki do wyważania kół – ich rodzaje i zastosowanie.

Ciężarki do wyważania kół dzielimy na kilka podstawowych rodzajów. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • ciężarki  nabijane do kół aluminiowych – do felg aluminiowych;
  • ciężarki nabijane do kół stalowych – do felg stalowych;
  • ciężarki klejone do kół – kluczową rolę odgrywa tutaj waga;
  • ciężarki motocyklowe – służą do eliminowania drgań kierownicy.