motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Motoryzacja

Jaki olej do diesla będzie najlepszym rozwiązaniem?

Można zaobserwować, że z roku na rok w kraju powiększa się liczba samochodów z silnikiem diesla. Nie wszyscy kierowcy jednak wiedzą czym powinno się sugerować przy wyborze oleju. Jakie kwestie koniecznie trzeba uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jaki olej do diesla będzie najlepszym rozwiązaniem?

Samochody z silnikiem diesla cieszą się coraz większą popularnością

Warto wiedzieć, że auta diesel nadal są bardzo chętnie kupowane przez kierowców. Koniecznie trzeba również zdawać sobie sprawę, że zgodnie z danymi Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar ponad 50% samochodów, które są importowane do Polski posiadają silniki wysokoprężne.

Bardzo istotne znaczenie ma właściwe dbanie o samochód. Kierowca musi również pamiętać o systematycznym uzupełnianiu płynów eksploatacyjnych, do których oczywiście należy zaliczyć olej do diesla. Ponadto nie można tylko i wyłącznie regularnie uzupełniać płynów w silniku, konieczna jest również ich wymiana.

Jaki olej silnikowy do diesla?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie zadaniem najbardziej nowoczesnych olejów dostępnych na rynku jest zarówno smarowanie poszczególnych ruchomych elementów jednostek napędowych, jak i chłodzenie czy pochłanianie ewentualnych zanieczyszczeń, które powstały w trakcie spalania. Można zaobserwować, że kolor diesla przybiera czarną barwę właśnie przez wspomniane zanieczyszczenia.

Warto mieć na uwadze fakt, że olej przez przyjmowanie bardzo dużej liczby zanieczyszczeń staje się nie tylko bardzo lepki, ale również będzie pozostawiał stosunkowo grubą warstwę nagaru. Należy również zaznaczyć, że źle będzie znosił wyższe temperatury.

Jak wybrać olej silnikowy do diesla?

Rekomendowane jest przede wszystkim, by olej spełniał określone normy, do których koniecznie trzeba zaliczyć VW 505.01, VW 506.01, VW 507.00 czy Ford M2C917-A. Odpowiedni olej będzie miał bardzo istotne znaczenie szczególnie, gdy silnik będzie miał wtrysk paliwa z pompowtryskiwaczami.

Wspomniane pompowtryskiwacze w zdecydowanej większości przypadków można zaobserwować nie tylko w samochodach ciężarowych, ale również osobowych. Godny uwagi jest również fakt, że w tego rodzaju silnikach naciski na krzywki wtryskiwacza są stosunkowo duże. Oznacza to tym samym, że zastosowanie niewłaściwego oleju może doprowadzić do przedwczesnego zużycia się istotnego wałka. Oczywiście w konsekwencji przyczyni się to do znacznego spadku mocy pojazdu. Rekomendowane jest zaopatrywanie się w olej do diesla tylko i wyłącznie znanych i renomowanych producentów. Można mieć wtedy całkowitą pewność co do jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *