motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Ubezpieczenie GAP
Lifestyle

Ubezpieczenie GAP – czy warto je mieć?

OC i AC to temat bliski każdemu właścicielowi pojazdu mechanicznego, ale czy słyszałeś kiedyś o GAP? Wyjaśniamy czym jest ubezpieczenie GAP i co obejmuje. Sprawdź, czy warto jest je wykupić!

GAP: co to za ubezpieczenie?

Kierowcy muszą liczyć się z tym, że utrzymanie samochodu wymaga nakładu kosztów. Przeglądy, naprawy i obowiązkowe ubezpieczenie OC – o te rzeczy warto zadbać, bo odpowiadają za bezpieczeństwo nasze i innych. Coraz częściej właściciele pojazdów decydują się na zainwestowanie w dodatkowe polisy, by poszerzyć pakiet ochrony. Najpopularniejszą opcją pozostaje AC, ale trzeba wiedzieć, że rynek dostarcza również innych możliwości, a jedną z nich jest ubezpieczenie GAP. Co tak właściwie kryje się za tą nazwą?

GAP to ubezpieczenie, które powinno zainteresować osoby kupujące samochody na kredyt lub biorące je w leasing, bowiem chroni ono przed utratą wartości pojazdu. Nie bez powodu GAP nazywane jest ubezpieczeniem straty finansowej. Ta polisa zabezpieczy Cię w sytuacji, gdy spowodujesz wypadek, bądź kolizję, lub gdy będziesz ofiarą takiego zdarzenia. Dzięki niej ubezpieczyciel zaproponuje Ci odszkodowanie oszacowane na podstawie kwoty, którą musisz jeszcze spłacić, a nie wartości rynkowej auta. Przykładowe kalkulacje znajdziesz na stronie: https://www.mfind.pl/akademia/inne-ubezpieczenia/ubezpieczenie-gap/.

Czy warto wykupić GAP?

Ubezpieczenie GAP nie jest obowiązkowe, jednak warto zainwestować w taką ochronę. Należy tutaj zaznaczyć, że jest to oferta dla osób biorących auto w leasing lub na kredyt. Cena tej polisy uzależniona jest od wybranego pakietu ochrony. Wyróżnia się GAP: fakturowy, finansowy i indeksowy, przy czym pierwsza z opcji jest najdroższa. Wykupienie polisy GAP jest szczególnie polecane właścicielom nowych samochodów, bowiem to właśnie te pojazdy najszybciej tracą na wartości.

Ile kosztuje GAP? To oczywiście uzależnione jest od ceny samego auta. Roczne koszty ubezpieczenia wahają się w przedziale 0,4-1,2% wartości samochodu, co stanowi atrakcyjną ofertę, jeśli wziąć pod uwagę zakres ochrony oraz oferowanych korzyści. Przed podpisaniem umowy warto się jednak upewnić, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci pieniądze w przypadku kradzieży oraz sprawdzić, ile wynosi maksymalna kwota odszkodowania.