Tarcze hamulcowe stanowią ważny element naszego układu hamulcowego. Mają one bezpośredni wpływ na drogę i skuteczność hamowania, a zatem także na nasze bezpieczeństwo. Nie powinniśmy lekceważyć żadnego z niepokojących objawów, które dotyczą hamulców.
Kiedy wymieniać tarcze hamulcowe
Do wymiany tarcz hamulcowych powinny skłonić nas interwały sugerowane przez producenta, ale usterki mogą pojawić się przedwcześnie i pogarszać jakość naszego układu. Do objawów, które powinniśmy wziąć pod uwagę należą drgania na kierownicy, zwłaszcza w trakcie hamowania, pulsujący pedał hamulca czy pisk z okolicy kół. Poza tym pozostaje nam objaw słabnącej siły hamowania, którą bardzo ciężko odczuć, gdyż dzieje się to stopniowo- w tym przypadku szczególną uwagę powinniśmy przykładać do pulsującego pedału.
Wibracje na kierownicy są z kolei spowodowane deformacji tarczy, do której źle przylegają pozostałe części układu, co przekłada się na nasze koło kierownicy.
Najczęstszym powodem piszczenia hamulców są zużyte klocki hamulcowe.
We wszystkich wyżej wymienionych problemach pomoże polski producent klocków hamulcowych Breck. Na stronie https://sklep.breck.pl/ znajdziemy renomowane części, takie jak tarcze i klocki hamulcowe.
Czas na wymianę tarcz
Przy naprawach układu hamulcowego warto zachować interwał wymiany tarcz, co drugą bądź trzecią wymianę klocków hamulcowych. Tarcze zużywają się wolniej od klocków dlatego zazwyczaj nie wymienia się ich razem. Mimo tego należy pamiętać o tym, że tak jak klocki, wymieniamy je zawsze parami na osi.
Okres po wymianie tarcz
Po dokonaniu wymiany tarcz w naszym samochodzie należy unikać gwałtownych i intensywnych hamowań. Jak wspominaliśmy wcześniej, bardzo ważne jest dobre przyleganie poszczególnych części układu do siebie, a tej cechy nie będą posiadać nowo zamontowane części. Wobec tego, pierwsze kilometry pokonujemy spokojnie i staramy się delikatnie hamować, aby nowe elementy mogły delikatnie się dotrzeć i dopasować do siebie.