motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Korekta lakieru na własną rękę
Motoryzacja

Korekta lakieru na własną rękę – czy to dobry pomysł?

Samochód dla każdego kierowcy wydaje się być najwyższym dobrem. Jest to oczywiście jak najbardziej zasadne. Pod uwagę wystarczy wziąć jedynie to, ile czasu oszczędzamy na to, by zakupić wymarzone auto, a także jak bardzo staramy się o nie odpowiednio zadbać. Jednak kierowcy zdają sobie doskonale sprawę z tego sprawę z tego, że lakier jest tym elementem, który jest najbardziej zagrożony. Już nawet najmniejszy kamyczek czy odprysk sprawia, że na lakierze pojawi się nieestetyczny odprysk. Z drugiej strony nadmierny brak rozwagi i przecenienie swoich umiejętności parkingowych, może skończyć się bolesnym zarysowaniem powłoki lakierniczej. 

Jak dbać o lakier? Kiedy korekta lakieru?

Warto również wspomnieć, że mimo tego, że wielu kierowców stara się idealnie o swój lakier zadbać i uchronić go przed ewentualnym zniszczeniem wykorzystuje nieodpowiednie kosmetyki. To z kolei doprowadza do tego, że lakier może stać się matowy i miejscami nawet zacznie blaknąć. Wobec tego pojawia się pytanie jak takie szkody i drobne defekty? Otóż optymalnym rozwiązaniem dla większości kierowców okaże się nic innego jak korekta lakieru.

Można zdecydować się powierzyć wykonanie tego zadania profesjonalnemu zakładowi lakierniczemu, ale równie dobrze można podjąć się tego na własną rękę. Jednak czy jest to dobry pomysł? Otóż okazuje się, że jak najbardziej. Przede wszystkim rynek akcesoriów do car detailingu jest obecnie na tyle szeroki, że bez problemu uda się na nim odnaleźć wszystkie akcesoria i preparaty. Wobec tego samodzielne przeprowadzenie korekty lakieru jest o wiele lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Oczywiście nie da się ukryć, że korekta lakieru wymaga również odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Trzeba bowiem być bardzo ostrożnym, gdyż o przegrzanie lakieru i jego dodatkowe uszkodzenie tak naprawdę nie jest trudno. Korekta lakieru, by przyniosła oczekiwane efekty musi być wykonana z uwzględnieniem poszczególnych etapów. Kierowcy bez doświadczenia oczywiście mogą się tego zadania podjąć. Warto jednak zachować odpowiednią ostrożność i umiar.

Jak powinna przebiegać korekta lakieru?

Korekta lakieru jest procesem czasochłonnym i każdy kto podejmuje się jej na własną rękę musi być tego świadomym. Na prace związane z poprawkami lakieru najlepiej zarezerwować sobie cały dzień. Oczywiście konieczne będą także odpowiednie akcesoria i preparaty. Niemniej jednak etapy korekty lakieru należy wykonywać chronologicznie, gdyż każdy z nich ma ogromne znaczenie. Wobec tego jak wygląda i przebiega korekta lakieru? Kierowcy powinni zacząć od:

  • dokładne mycie auta- kierowcy powinni poświęcić czas na to, by idealnie umyć auto. Wykorzystać do tego należy specjalny szampon do karoserii, a także najlepiej posiłkować się metodą na dwa wiadra. Do jednego z nich wlać czystą wodę, zaś do drugiego wodę z szamponem. Wówczas po każdorazowym czyszczeniu, należy wypłukać gąbkę.
  • osuszenie pojazdu- lakier samochodowy musi idealnie wyschnąć przed dalszymi pracami.
  • glinkowanie lakieru- jest to proces nie zawsze konieczny. Sprawdzi się on w momencie kiedy zanieczyszczenia z lakieru nie zostały usunięte w procesie zwykłego mycia.
  • polerowanie lakieru- jest to jeden z najważniejszych etapów korekty lakieru. To właśnie wtedy kierowcy przy pomocy szlifierki lub pasty polerskiej usuwają wierzchnią warstwę z lakieru i mogą pozbyć się pierwszych ognisk korozji oraz płytkich rys.
  • uzupełnianie ubytków- to finalny etap korekty lakieru. W tym momencie kierowcy muszą precyzyjnie uzupełnić powstałe w lakierze ubytki i doprowadzić go do odpowiedniego stanu.
  • woskowanie pojazdu- to element kosmetyczny korekty lakieru. Pozwala on jednak na zachowanie efektów pracy i przede wszystkim optymalnie chroni lakier przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Jakie produkty wybrać?

Do korekty lakieru kierowcy muszą się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim niezbędna okaże się szlifierka. Niemniej jednak kierowcy, którzy nie mają doświadczenia w pracy ze szlifierką muszą zadowolić się pastą polerską. Nieumiejętne korzystanie ze szlifierki może bowiem doprowadzić do przegrzania i uszkodzenia powłoki lakierniczej. Co więcej przyda się także solidny szampon do lakieru oraz zestaw do mycia pojazdu. Warto pamiętać, że glinka do lakieru może również okazać się niezbędna w momencie, kiedy niektóre zabrudzenia wżarły się głęboko w powłokę lakierniczą. Finalnie nie można zapomnieć również o lakierze w sprayu lub buteleczce z wygodnym aplikatorem w formie pędzelka, co pomoże uzupełnić ubytki.