motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Jak poradzić sobie ze stresem podczas nauki jazdy
Samochody

Jak poradzić sobie ze stresem podczas nauki jazdy?

Większość z nas obawia się tego, co nieznane, to naturalna reakcja, stąd też i kurs nauki jazdy nie dla wszystkich jest czystą przyjemnością. W skali czynników stresogennych i kurs, i kończący go egzamin plasują się dość wysoko. Emocje wzbudza uruchomienie samochodu, wprowadzenie go w ruch, pierwsze włączanie się do ruchu drogowego, poruszanie się po mieście, szybko pędzące samochody, przejeżdżające obok tiry. Wielu uczestników zgodnie potwierdzi, że pierwszym godzinom za kółkiem towarzyszył strach, brak pewności siebie, który objawiał się drżeniem rąk, sperlonym czołem, mokrymi plecami. Jak powszechnie wiadomo, strach i stres nie są najlepszymi doradcami, dlatego warto poznać techniki, jak negatywne emocje wyciszyć.

Jak opanować stres podczas szkolenia na prawo jazdy?

Opanować stres to niełatwe zadanie, nie każda z poniżej zaproponowanych metod sprawdzi się u każdego z nas (w końcu każdy z nas ma indywidualne predyspozycje do radzenia sobie z nim), ale by nauka jazdy Łódź nie stała się koszmarem, warto spróbować. Na początek należy zadbać o sen – jego odpowiednia długość i jakość pozwoli organizmowi wypocząć, umysłowi łatwiej się skupić i skoncentrować. Równie ważnym jest, aby na zajęciach praktycznych być najedzonym (jak skupić się na prowadzeniu samochodu, gdy kiszki marsza grają?) i nawodnionym (dobrym pomysłem jest zabieranie ze sobą butelki z wodą). Trzeci istotny aspekt to właściwy ubiór – powinien być przewiewny, odpowiednio dobrany do warunków, dobrze dopasowany do sylwetki (części garderoby nie powinny opadać, uciskać itp.) Zatem jesteśmy wyspani, dobrze ubrani, najedzeni i napojeni, a stres i tak się pojawia. W tej sytuacji doskonale sprawdzają się rozluźniające ćwiczenia oddechowe (warto poszukać w internecie odpowiednich instrukcji), niektórym pomaga głośne mówienie wykonywanych czynności. W żadnym wypadku nie powinno się uśmierzać stresu stosując np. tabletki na uspokojenie, których skutkiem ubocznym jest otępienie, uczucie senności.

Podobnie stresujący jest egzamin na prawo jazdy. Tu, negatywne emocje wyciszyć można podanymi wyżej sposobami, ale także odpowiednim przygotowaniu (wcześniejszym spakowaniu dokumentów, niezbędnych akcesoriów tj. okulary), wykupieniem dodatkowych godzin jazdy. 

Droga do zdobycia prawa jazdy łatwa dla wszystkich nie jest. Jeśli stres urasta do poziomu paniki, jeśli nie ma sposobu na to, by go zmniejszyć i opanować, należy rozważyć, czy samodzielne jazdy samochodem bez wsparcia instruktora z boku, będą w ogóle możliwe.

Artykuł sponsorowany