motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Motoryzacja

Czym smarować zawiasy w samochodzie?

Smarowanie zawiasów w samochodzie to czynność, którą należy wykonywać regularnie. Niesmarowane zawiasy drzwi, nie tylko utrudniają ich zamykanie i otwieranie. O wiele szybciej się zużywają, co łatwo stwierdzić, próbując delikatnie podnieść i opuścić otwarte drzwi. Wyczuwalny w tym momencie luz, to jasny sygnał, że zawiasy są zużyte, a naprawa z całą pewnością będzie pracochłonna i kosztowna. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, zawiasy drzwi trzeba smarować. Czym smarować, by efekt był najlepszy?

Klasyczny smar to nie jest najlepsze rozwiązanie

Wiele osób uważa, że dobrym rozwiązaniem jest użycie smaru. To błąd. Smar powoduje zauważalne zabrudzenia w okolicy zawiasów, co więcej nie przenika do wnętrza mechanizmu. Zawiasy wydają się być posmarowane, jednak w środku po prostu nie są. Może to przyczyniać się do korozji wnętrza zawiasów i szybkiego ich zużywania. Smar w sprayu minimalizuje to ryzyko, jednak także nie jest idealnym wyborem. Także powoduje zabrudzenia, a tłusta powłoka, charakterystyczna dla tego typu smaru ułatwia przyleganie kurzu i piasku, co również może w konsekwencji przyczyniać się do zużycia zawiasów. Czym zatem smarować? Polecanym środkiem jest smar grafitowy.

Smar grafitowy

Smar grafitowy to najlepsza odpowiedź na pytanie czym smarować zawiasy w samochodzie. Bardzo łatwo przenika do wnętrza zawiasu, świetnie minimalizuje tarcie pomiędzy elementami, co więcej, tworzy doskonałą powłokę antykorozyjną, odporną na działanie wody, benzyny i innych środków chemicznych. Aby łatwiej posmarować wszystkie elementy zawiasu, z powodzeniem można stosować zarówno smar grafitowy w sprayu jak i zwykły. Pierwszy doskonale wniknie w wewnętrzne elementy zawiasu, drugi zaś idealnie nasmaruje elementy zewnętrzne. Powłoka grafitowa nie tylko jest idealnym środkiem smarnym, ale i zabezpieczającym przed szybkim zużywaniem się elementów. Oczywiście smarowanie należy co jakiś czas powtarzać, dzięki czemu zawiasy w samochodzie będą cały czas pracować idealnie i nie będą się zużywać.

Podsumowując

Czym smarować drzwi w samochodzie? Na pewno nie przypadkowym środkiem smarnym. Każdy oczywiście trochę pomoże, jednak tylko smar grafitowy to rozwiązanie gwarantujące idealne nasmarowanie elementów i ochronę antykorozyjną. Warto postawić właśnie na ten rodzaj smaru. Nie jest on tak tani, jak klasyczny smar, jednak warto ponieść ten wydatek. Częstotliwość smarowania takim smarem nie musi być bardzo częsta, dlatego raz zakupiony smar grafitowy z całą pewnością wystarczy na bardzo długo. Warto się o tym przekonać.