Małe, zwinne, ekonomiczne i oczywiście z klasą? A może nieco większe, które pomieści całą rodzinę, wózek i psa? Sprawdzi się świetnie również na trasie. Pomysłów na najlepsze auto w ruchu miejskim jest oczywiście tak dużo jak poszukujących idealnego rozwiązania, a producenci stale zaskakują nowymi modelami lub też odświeżają te kultowe, które od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Warto również zauważyć, że jest to ważny i prężny segment rynku, więc klienci też coraz świadomiej poszukują aut, które wpisują się w różnorodne potrzeby.
- Jakie auto będzie idealne?
- W miejskiej dżungli
- Małe w trasie
Jakie auto będzie idealne?
Chciałoby się odpowiedzieć, że to, w którym będziesz się najlepiej czuć. I niezależnie od tego, czy dylematy będą się koncentrować na wyborze między Audi A3 a propozycją, jaką ma Mercedes B klasa, czy też poza marką będziemy zwracać uwagę na szereg innych parametrów, bez problemu znajdziemy samochód szyty na miarę. Najczęściej klienci zwracają uwagę na takie aspekty jak komfort, design, zwrotność, a także oczywiście niskie zużycie paliwa. Można by się zastanawiać, czy te rzeczy da się pogodzić, ale praktyka pokazuje, że najbardziej rozpoznawalne samochody miejskie takie jak na przykład Audi A3 czy Hyundai i20 świetnie sobie z zadaniem radzą. Miejskie auta muszą sprostać różnym wymaganiom. Na nie wpływają nie tylko oczekiwania klientów, ale również wymagania środowiskowe. W wielu miastach na przykład wprowadza się ostre normy dotyczące emisji spalin i bezpieczeństwa. Poza tym konkurencją dla kompaktowych aut stają się także popularne małe crossovery, które zapewniają wyższą pozycję za kierownicą, co dla niektórych jest bardzo komfortowe.
W miejskiej dżungli
Pomimo tej konkurencji świetnie radzi sobie segment małych aut i na przykład Hyundai i20 nie może narzekać na brak zainteresowania. Tego typu samochody mają bardzo dużo zalet. Są tańsze od crossoverów, poza tym przez ostatnie lata przeszły bardzo dużą metamorfozę. Współczesne propozycje takie jak Mercedes B klasa oferują wyposażenie z górnej półki w relatywnie niewielkim samochodzie. Zaawansowane technologie dostępne do tej pory w segmencie z aut wyższych klas stają się standardem w mieście. Świetnie sprawdza się adaptacyjny tempomat czy nawet prawdziwy wyświetlacz head-up. Poza tym na pierwszy rzut oka małe auto może mieć całkiem pojemny bagażnik, a fotele dopasowane do fizjologicznych krzywizn ciała zapewniają doskonałą wygodę. Nieodzowna i ceniona przez kierowców jest automatyczna skrzynia biegów, która w mieście jest idealnym dodatkiem. Nie da się również nie zwrócić uwagi na segment hybryd, czyli aut, które wykorzystują zarówno napęd benzynowy, jak i elektryczny. W ruchu miejskim to generuje całkiem spore oszczędności. Poza tym – co ważne, minimalizuje się ilość zanieczyszczeń w powietrzu, a to chroni środowisko i ogranicza tak niekorzystny w mieście smog.
Małe w trasie
Małe samochody miejskie świetnie radzą sobie również w trasie. I o ile na ciasnych parkingach docenimy ich kompaktowe rozmiary i zwinność, to w przypadku dłuższej wyprawy ważnymi argumentami będzie przyspieszenie oraz komfort jazdy. W praktyce okazuje się, że miejskie kompakty są bardzo wszechstronne i wyróżniają się dużą przestronnością. Na szczególną uwagę zasługują małe samochody osobowe z segmentu B. To jedna z najstarszych kategorii na europejskim rynku, która doskonale wpisuje się w zmieniające trendy i jest ceniona przez każdą epokę. Warto to docenić, bo coraz częściej małe miejskie auta stają się pojazdami rodzinnymi i poza miejską dżunglą rewelacyjnie radzą sobie również na trasie.