motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

upoważnienie do rejestracji pojazdu
Motoryzacja

Kupujesz samochód? Pamiętaj o tych formalnościach

Kupno nowego samochodu samo w sobie jest niezwykle emocjonujące i wiąże się z wieloma trudnymi decyzjami. Gdy znajdziemy ten idealny model, nie możemy zapominać o niezbędnych formalnościach. Sprawdź, o czym należy pamiętać po zakupie pojazdu.

Kupno samochodu – gdzie się udać po zakupie?

Z pewnością niejednemu szczęśliwemu nabywcy samochodu przy tym pytaniu mógł pojawić się obraz pierwszej przejażdżki nowym autem. Niestety, zanim zdecydujemy się na taką podróż, mamy na głowie kilka obowiązków względem urzędów. Sporządzenie umowy kupna-sprzedaży oraz uregulowanie płatności nie wystarczy, aby w świetle prawa w pełni korzystać z nabytku. Przejmując stanowisko właściciela pojazdu, należy o tym fakcie poinformować odpowiednie organy. Szczególnie ważne będą:

  • Urząd Skarbowy – opłata podatku od czynności cywilnoprawnych;
  • Starostwo Powiatowe – przerejestrowanie pojazdu;
  • Zakład Ubezpieczeń – przedłużenie lub zmiana polisy.

 Pierwszym punktem na naszej liście okazuje się Urząd Skarbowy. Tam uregulujemy tzw. PCC, jeżeli zawarliśmy umowę z osobą fizyczną, która nie należy do grona płatników VAT.

Przerejestrowanie pojazdu, czyli wizyta w Wydziale Komunikacji

Drugim punktem na mapie będzie organ zbierający informacje na temat pojazdów poruszających się po drogach. W większości przypadków jest oczywiście Starostwo Powiatowe, natomiast w miastach o prawie powiatu – Urząd Miasta. Od dnia zawarcia umowy mamy dokładnie 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację auta lub zgłoszenie jego nabycia. Nie musimy tego robić osobiście, jednak jeżeli chcemy kogoś upoważnić do wykonania tejże czynności za nas, trzeba wypełnić odpowiedni wniosek o pełnomocnictwo, który znajdziesz na stronie: https://wnioskionline.pl/wnioski/komunikacja/upowaznienie-do-rejestracji-pojazdu-wzor/.

Zanim udamy się od odpowiedniego urzędu, warto wiedzieć, jakie dokumenty ze sobą zabrać. Tutaj szczególnie ważne są:

  • dokument tożsamości;
  • wniosek o rejestrację pojazdu;
  • dowód własności;
  • dowód rejestracyjny;
  • polisa OC;
  • karta pojazdu;
  • potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych;
  • wyciąg ze świadectwa homologacji.

Jeżeli nabyte auto było już używane, należy zabrać ze sobą również dotychczasowe tablice rejestracyjne. Warto również pamiętać, że za dowód własności uznaje się zarówno umowę kupna-sprzedaży, jak i umowę darowizny.

Kupno pojazdu – co warto wiedzieć o formalnościach?

Kupno pojazdu wiąże się z licznymi obowiązkowymi formalnościami. W wielu przypadkach kończy się to również dodatkowymi opłatami. Przykładowo w Urzędzie Skarbowym uregulujesz podatek PCC, natomiast w Wydziale Komunikacji uiścisz opłaty za rejestrację, które w sumie wynoszą 180,50 zł. Na rozpatrzenie wniosku o przerejestrowanie pojazdu możemy czekać do 30 dni, jednak na czas oczekiwania dostaniemy pozwolenie czasowe, które uprawnia nas do poruszania się owym samochodem w tym okresie. Warto pamiętać, że po stronie zbywającego, również leży wiele obowiązków, a o nich dowiesz się więcej na stronie:

https://wnioskionline.pl/poradniki/sprzedaz-samochodu/