Po drodze należy poruszać się pewnie, jednocześnie obdarzając współuczestników ruchu dozą ograniczonego zaufania. Niektórym kierowcom, nawet tym doświadczonym, wciąż brakuje pewności siebie, co może generować wypadki czy kolizje. Jak zadbać o zdrowie, stając się odpowiedzialnym kierowcą?
Stan techniczny i zabezpieczenie samochodu
Pewność siebie na drodze w dużej mierze zależy od tego, jakiego rodzaju pojazdem się po niej poruszamy. Nowoczesne, wyposażone w zaawansowane systemy samochody dodają odwagi, ale obdarzanie ich nadmiernym zaufaniem również może okazać się zgubne. Trzeba pamiętać, że są to tylko maszyny, które w każdej chwili mogą ulec awarii, i to bez względu na to, jak dawno opuściły salon samochodowy. Pojazdy wieloletnie są bezpieczne, jeśli dbamy o regularne przeglądy czy wymianę płynów. Ważne, aby nie lekceważyć nawet drobnych usterek, które w praktyce mogą rzutować na jakość jazdy. Zabezpieczenie samochodu to także wożenie ze sobą apteczki pierwszej pomocy, latarki czy innych sprzętów, które będą pomocne w razie wypadku bądź konieczności nocnej wymiany opony. Ważnym elementem jest też ubezpieczenie auta – mowa nie tylko o obowiązkowej polisie OC, ale innych, dodatkowych, takich jak AC czy NNW.
Odpowiednie przygotowanie do jazdy
Dobry kierowca to taki, który jest wypoczęty i może w pełni świadomie prowadzić samochód. Okazuje się, że częstą przyczyną wypadków wśród wieloletnich posiadaczy prawa jazdy jest przemęczenie, znużenie. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad dotyczących zakazu prowadzenia pojazdów po spożyciu niektórych leków czy przeprowadzeniu wybranych zabiegów. Jeśli nie czujemy się w pełni sił, lepiej wybrać inny środek transportu. Nieprzespana noc, problemy zdrowotne, jakiekolwiek zaburzenia świadomości – to tylko niektóre powody, dla jakich powinno się czasowo zrezygnować z prowadzenia samochodu. Odpowiednie przygotowanie do jazdy zarówno pod kątem zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, może być kluczowe dla bezpieczeństwa naszego i innych uczestników ruchu drogowego.
Unikanie dróg o zwiększonym poziomie ryzyka
Pewny siebie kierowca powinien w miarę możliwości poruszać się drogami, które zna i które nie generują większego ryzyka. Oczywiście, takie rozwiązanie nie zawsze jest wdrażane z wielu powodów, a jednym z nich jest oszczędność czasu. Ponadto ryzykowne trasy mogą być różnie interpretowane – dla jednych jest to dróżka górska o ostrym kącie nachylenia, dla innych autostrada. Każdy kierowca doskonale wie, na jakiego typu drogach radzi sobie doskonale, a których pokonanie sprawia mu zdecydowanie więcej trudności. Nie warto kierować się wyłącznie tym, co podpowiada GPS – lepiej postawić na własną intuicję i doświadczenie.
Doświadczenie kluczem do większej pewności siebie
Pewny siebie kierowca, który w dodatku jeździ bezpiecznie, to kierowca doświadczony. Pierwsze chwile w trasie mogą okazać się bardzo stresujące, jednak to praktyka czyni w tym fachu mistrza. Nie należy więc jeździć tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. W takim przypadku nie można wyrobić sobie dobrych nawyków ani tym bardziej wyczuć nastrojów panujących na drodze. Niektórzy nabierają wprawy po kilku tygodniach, inni dopiero po upływie kilku miesięcy. Nie można jednak w żaden sposób się zrażać, pamiętając, że nawet najlepszym zdarzają się wpadki, które nie świadczą o braku umiejętności.
Artykuł sponsorowany