motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Motoryzacja

Zabezpieczenie antykradzieżowe samochodu

Warto mieć świadomość, że skala problemu kradzieży samochodów w Polsce jest stosunkowo mała w porównaniu do krajów Europy Zachodniej. Można jednak zaobserwować, że właściciele pojazdów mogą z roku na rok korzystać z coraz większej liczby sposobów na zabezpieczenie pojazdu przed ewentualną kradzieżą. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie rozwiązania będą charakteryzowały się taką samą efektywnością. Jakie są najlepsze zabezpieczenie antykradzieżowe?

Alarm

Kierowcy muszą przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że różnego rodzaju alarmy zakładane w sieciach dealerskich nie stanowią obecnie dla złodziei większego problemu. Tworzone są bowiem w taki sposób, by serwisy mogły nie tylko łatwo, ale również stosunkowo szybko dokonać naprawy. Oznacza to tym samym, że zabezpieczenia muszą być powtarzalne.

Złodzieje zdążyli już zapoznać się z ich działaniem. Alternatywnym rozwiązaniem są alarmy zakładane w mniej renomowanych przedsiębiorstwach. Koniecznie trzeba mieć świadomość, że im bardziej nietypowy będzie dany alarm, tym większa szansa, że poszczególnie złodzieje nie będą wiedzieli, jak sobie z nim poradzić. Jeżeli po kilku minutach alarm dalej będzie działał na pewno ktoś zainteresuje się do dokładnie dzieje się na danym parkingu.

Blokada skrzyni biegów

Jak wiadomo jeszcze kilka lat temu wspomniana blokada skrzyni biegów była zaliczana do najbardziej skutecznych sposobów na zabezpieczenie pojazdu przed ewentualną kradzieżą. Obecnie można wyróżnić blokady wewnętrzne, zewnętrzne, a także elektro-mechaniczne. Godny uwagi jest fakt, że bardzo duża liczba złodziei rezygnuje z kradzieży danego samochodu, jeżeli dostrzeże, że została w nim zainstalowana blokada. Warto wiedzieć, że usunięcie wspomnianej blokady nie tylko zajmie stosunkowo dużo czasu, ale również będzie głośne.

Znakowanie części

Bardzo mała liczba złodziei podejmuje decyzję o sprzedaniu w całości kradzionego samochodu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sprzedanie pojazdu na części. W znacznej większości przypadków będzie się to odbywało w „zaprzyjaźnionych” demontowniach specjalizujących się w tego rodzaju działalności. Dla złodziej jest to stosunkowo bezpieczna opcja.

Ryzyko znalezienia danego samochodu zostanie w ten sposób praktycznie zminimalizowane do zera. Warto jednak wiedzieć, że część marek znakuje części. Doskonałym przykładem mogą być Land Rover czy Jaguar. Oczywiście wspomniane rozwiązanie nie uchroni kierowcy przed kradzieżą pojazdu, jednak złodziej może porzucić auto w momencie, gdy zorientuje się, że poszczególne części są oznaczone.