Kiedy kierowca przypomina sobie o istnieniu tylnej wycieraczki? Zazwyczaj wtedy, gdy parkuje tyłem, albo gdy wyjeżdża tyłem z miejsca parkingowego. Wycieraczka tylnej szyby przyda się również w trakcie jazdy do przodu. Kierowca od czasu do czasu musi spojrzeć w lusterko wewnętrzne, aby sprawdzić sytuację na drodze podczas manewrowania, zmiany pasa. Jeśli tylna wycieraczka nie pracuje we właściwy sposób, w lusterku nie będzie nic widać w trakcie opadów deszczu, albo śniegu.
Czy tylna wycieraczka jest obowiązkowym elementem wyposażenia auta?
W przeciwieństwie do wycieraczek przedniej szyby, tylna wycieraczka nie jest obowiązkowa. Dlatego są samochody osobowe, w których jej nie ma. To na przykład niektóre sedany, z tylną szybą zamontowaną pod lekkim skosem, a także pickupy. Poza tym tylnych wycieraczek nie stosuje się w niektórych vanach, gdzie z tyłu zamontowane są drzwi rozwierne.
Jak działa tylna wycieraczka?
Układ napędowy tylnej wycieraczki składa się z silnika elektrycznego oraz prostej przekładni. Ma ona o wiele prostszą budowę niż mechanizm wycieraczek przedniej szyby. Ma też znacznie mniejsze rozmiary.
W samochodach z nadwoziem hatchback i kombi (oraz SUV), mechanizm jest zamontowany w klapie, pod szybą. W autach z nadwoziem typu sedan, mechanizm znajduje się pod szybą.
Silnik jest połączony wiązką elektryczną z przełącznikiem zespolonym, znajdującym się zazwyczaj przy kierownicy. Układ oczyszczania tylnej szyby jest zabezpieczony przez bezpiecznik, a do jego inicjacji służy także dedykowany przekaźnik.
Co oczywiste, do tylnej szyby doprowadzony jest także płyn do spryskiwaczy. Przewód (wężyk) biegnie przez całe nadwozie, aż do dyszy. Ta najczęściej znajduje się w górnej części szyby. Spryskiwacz tylnej szyby nie ma dedykowanej drugiej pompki. Stosuje się jedną pompkę do płynu do spryskiwaczy. Jest ona zamontowana pod maską, przy zbiorniczku płynu do spryskiwaczy.
Producenci stosują przeróżne ramiona wycieraczek z tworzywa sztucznego, ze specjalną sprężyną. Do nich montuje się wycieraczkę tylnej szyby.
Źródło: https://www.oximo.pl/wycieraczki-do-szyb/osobowe/wr/
Dlaczego warto dbać o tylną wycieraczkę?
Warto zapewnić sobie odpowiednią widoczność do tyłu w każdych warunkach, podczas parkowania i podczas jazdy.
Jak dbać o tylną wycieraczkę?
O tylną wycieraczkę należy dbać w taki sam sposób jak o przednie. Warto często myć tylną szybę za pomocą płynu do mycia okien. Nie należy usuwać z szyby ptasich odchodów, zaschniętego kurzu, lodu oraz śniegu za pomocą wycieraczki. W każdym z tych przypadków szybę należy oczyścić ręcznie.
Jak dobrać tylną wycieraczkę do auta?
Producent samochodu określa rozmiar wycieraczki, przede wszystkim mocowanie i długość ramienia (w milimetrach).
Nie każdy producent wycieraczek ma w swojej ofercie wycieraczki tylnej szyby. Tutaj trzeba się trochę bardziej natrudzić. Wśród producentów oferujących zarówno same pióra wycieraczek na szybę tylną, jak i cały zestaw wycieraczka plus plastikowe ramie jest polska firmy Oximo. Wycieraczki Oximo dostępne są w długościach od 175 do 600 mm, w technologii bezszkieletowej (płaskie) i szkieletowej. Oximo słynie z wysokiej jakości i trwałości, a także ze stosowania nowoczesnych technologii i najlepszego stosunku ceny do jakości.