motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

malowanie felg
Motoryzacja

Malowanie stalowych felg krok po kroku. Jak pomalować felgi?

Malowanie felg to praca, którą można wykonać samodzielnie. Nie ma potrzeby oddawania felg do lakiernika. Takie zlecenie malowania wiązać się może ze sporymi kosztami. Malując samodzielnie, wydajemy tylko na farbę, ewentualnie na materiały, które pomogą oczyścić felgi. Jak pomalować felgi?

Przygotowanie felg do malowania

Felgi do malowania trzeba najpierw przygotować. Oczywiście warto zdjąć z nich opony. Są osoby, które malują felgi, na których są opony, przesłaniając gumę opon przed przypadkowym pomalowaniem, jednak rozsądniej jest malować felgi, z których opony zostały wcześniej zdjęte.

Felgi przed malowaniem trzeba najpierw bardzo dokładnie oczyścić ze śladów rdzy. Ważne jest też, by usunąć odpryski starej farby i osad z klocków hamulcowych, który osiada na felgach. Najlepiej oczyszczać felgi mechanicznie. Sprawdzi się tu piaskowanie, jednak jest to usługa, którą trzeba zlecić. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, można użyć szczotki drucianej. Wskazana jest szczotka druciana, którą można zamontować na wiertarce. Szybkie obroty wiertarki i dobra szczotka druciana to sprawdzona metoda oczyszczania felg. Oczywiście można je też oczyścić ręcznie, używając do tego celu papieru ściernego, jest to jednak czasochłonne.

Po oczyszczeniu felgi, koniecznie trzeba usunąć wszelkie pyłki, które powstały podczas czyszczenia i na feldze osiadły. Sprawdzi się tu sprężone powietrze. Można też oczyścić felgi z pyłków, używając do tego celu szczotki z twardym włosiem. Można rzecz jasna umyć felgi wodą pod silnym ciśnieniem i pozostawić do wyschnięcia.

Malowanie felg

Malowanie felg nie jest trudne. Bez względu na to, czy będziemy malować pistoletem malarskim czy też farbą w sprayu, zasada zawsze jest taka sama. Nakłada się kilka cienkich warstw farby. Każdą kolejną oczywiście po wyschnięciu na felgach tej, która została nałożona wcześniej. Jeśli felgi miały wyraźne ślady rdzy, konieczne jest pomalowanie ich na początku farbą antykorozyjną, podkładową. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by felgi malować pędzlem, jednak efekt końcowy zawsze będzie dużo gorszy. Pomalowane pistoletem malarskim lub farbą w sprayu, będą wyglądać o wiele lepiej. Wewnętrzną stronę felg można rzecz jasna pomalować na czarno, nie będzie ona bowiem widoczna. Zewnętrzną zaś na dowolny kolor.

Po pomalowaniu felg, nie należy ich zakładać do samochodu. Lepiej niech poleżą w ciepłym miejscu kilka dni, by farba zaschła. Dopiero wtedy można na takie felgi założyć opony, całość zaś do samochodu. Dobrze pomalowane felgi będą wyglądały świetnie. Samochód z takimi felgami także będzie wyglądał dużo lepiej niż auto z felgami, które są brudne, zniszczone i zardzewiałe.

zycie-chotomowa.pl