motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Jazda motocyklem w czasie upału
Motoryzacja

Jazda motocyklem w czasie upału – o czym warto pamiętać?

Słoneczna pogoda, brak wiatru i wysoka temperatura zachęcają do motocyklowych podróży. Niestety jazda w upale może być na dłuższą metę trudna i męcząca (szczególnie dla początkujących fanów jednośladów). Dlaczego należy zachować ostrożność podczas jazdy w takich warunkach? Na co zwrócić wtedy uwagę? Wyjaśniamy.

Poruszanie się motocyklem podczas upału może być równie niebezpieczne jak jazda w trakcie deszczu. Wysokie temperatury są niezwykle zdradliwe i mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, jeżeli nie zastosujesz się do zasad bezpieczeństwa. Co warto wiedzieć o motocyklowych wyprawach w trakcie upalnej pogody?

Jazda w upale może być groźna dla motocyklisty

Upał jest pojęciem meteorologicznym i oznacza stan, gdy temperatura powietrza przy ziemi przekracza 30 stopni Celsjusza. Do czego może doprowadzić nieodpowiedzialna jazda, kiedy żar leje się z nieba? Przede wszystkim do przegrzania organizmu, utraty świadomości, udaru słonecznego i upadku. Łatwo także o rozkojarzenie, które kończy się niekiedy kolizją lub wypadkiem. Skwar może też zachęcić niejednego motocyklistę do podkręcenia manetki, a zbyt szybka jazda to najlepsza droga do nieszczęścia.

Poza tym mało rozsądne podejście do przejażdżek w upale źle oddziałuje na jednoślady. Motocykl jest narażony na przegrzanie, a silnik musi pracować pod większym obciążeniem. Blacha maszyny zaczyna nagrzewać się do niebotycznych wartości, co przekłada się na pogorszenie stanu powłoki lakierniczej. Intensywnie grzejącego słońca i bardzo wysokiej temperatury nie znoszą też: skóra, tworzywo sztuczne i gumy. 

Jak jeździć przy bardzo wysokiej temperaturze?

Ze względu na zagrożenie, do jazdy w trakcie upałów należy podchodzić rozsądnie. Nie musisz rezygnować całkowicie z wyjazdu, gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni, jednak wcześniej odpowiednio się do tego przygotuj. Zacznij od sprawdzenia swojego motocykla. Jeżeli maszyna posiada chłodnicę, zweryfikuj, czy płyn chłodniczy jest na właściwym poziomie. Skontroluj też ciśnienie w oponach i działanie hamulców.

Następnie odpowiednio się ubierz. Pamiętaj, żeby nie odsłaniać ciała w trakcie jazdy. Zasłaniaj ręce i nogi, chroń oczy i korpus. Palące słońce może doprowadzić do groźnych oparzeń, które uniemożliwią motocyklowe wojaże na wiele dni. Nie zapomnij zabrać ze sobą odpowiedniej ilości wody. Nawodnienie ma kluczowy aspekt w podróżowaniu w czasie bardzo gorących dni.

Kiedy wyruszasz już w drogę, otwórz wszystkie otwory wentylacyjne w kasku (zapewniając dobry przepływ powietrza), a jeżeli jest on wyposażony w blendę przeciwsłoneczną – staraj się jej używać. Rób też często przerwy na rozprostowanie kości i napicie się wody. Na postoje wybieraj zacienione miejsca, aby nie narażać się na negatywny wpływ słońca. 

Zwróć uwagę na styl jazdy. Nie rozpędzaj się zbyt gwałtownie, unikaj też niebezpiecznych manewrów. Pamiętaj, że rozkojarzenie może dotknąć nie tylko Ciebie, ale też innych uczestników ruchu drogowego – koniecznie należy więc myśleć o potencjalnych konsekwencjach wyprzedzania i odkręcania manetki. 

Odzież motocyklowa na upały – na co zwrócić uwagę?

Wróćmy na chwilę do odzieży. Dlaczego dobrze dobrana kurtka motocyklowa czy spodnie są tak istotne? Przede wszystkim muszą one zasłaniać całe ciało, chroniąc przed oparzeniem słonecznym. Z drugiej strony ich zadaniem jest prawidłowa termoregulacja, aby jednocześnie osłonić motocyklistę na wypadek wywrotki i zapewnić mu efektywny przepływ powietrza, który chłodzi organizm. 

Jakie materiały dobrze sprawdzą się w czasie letniej podróży? Dobrze jest postawić na lekkie, ale wytrzymałe ubrania tekstylne, wykonane np. z przewiewnego meshu. Mają skuteczną wentylację, są komfortowe w użytku i jednocześnie trwałe. Oczywiście, nie mają takiej wytrzymałości jak ciężkie „skóry”, jednak są odpowiednim wyważeniem pomiędzy prawidłową ochroną ciała a lekkością i przewiewnością. W upał możesz też poruszać się w odzieży jeansowej. 

Jakich strojów bezwzględnie unikać w trakcie upałów?

Kategorycznie zabroniona jest jazda w krótkich szortach, koszulkach czy nieprzystosowanych do tego sportowych butach. Pamiętaj, że bezpieczeństwo to podstawowy aspekt w poruszaniu się motocyklem. Taki zestaw nie sprawdzi się np. w razie ewentualnego upadku. Nieosłonięte przedramiona czy nogi są też narażone na bardzo bolesne w skutkach oparzenia. Źle dobrane buty motocyklowe o słabo zabezpieczonej budowie to z kolei ryzyko skręcenia nogi w trakcie zmiany biegów czy oparzenia od elementów konstrukcyjnych motocykla.

Z drugiej strony unikaj też ciężkiej, skórzanej odzieży – szczególnie gdy jedziesz w daleką trasę. Takie zestawy są lepsze na chłodniejsze dni. Szybko się nagrzewają i nie przepuszczają tak wiele powietrza, jak ich tekstylne odpowiedniki. W ostateczności lepiej jeździć jednak w skórzanej kurtce niż krótkiej koszulce bez rękawków.

Na koniec pamiętaj, że jazda motocyklem ma być dla Ciebie przyjemnością. Jeżeli nie czujesz się komfortowo w trakcie upalnej pogody, masz zawroty głowy i negatywny nastrój, odpuść sobie dalszą wyprawę. W sezonie będzie jeszcze wiele okazji, aby wyruszyć swoim jednośladem na podbój szos.