motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Motoryzacja

Jakie samochody są najbezpieczniejsze?

Kwestia bezpieczeństwa jest bardzo ważna w życiu codziennym. Podejmując wszelkie decyzje, to właśnie bezpieczeństwo bierzemy głównie pod uwagę. Jest to oczywiste – dbamy o swoich bliskich i nie chcemy by stała im się krzywda, dlatego nasze wybory mocno stawiają nacisk na bezpieczeństwo.

Najważniejsze czynniki przy wyborze samochodów

Przy wyborze kupna samochodu również brane jest pod uwagę bezpieczeństwo – życie Twojej rodziny jest przecież najważniejsze, dlatego samochód powinien być niezawodny i bezpieczny.

Bezpieczeństwo i niezawodność to dwa podstawowe czynniki, którymi się kierujemy przy wyborze samochodu. Wyobraź sobie, że Twój samochód często się psuje, potrafi zgasnąć na środku skrzyżowania z uwagi na wadliwą elektrykę, ma uszkodzony układ kierowniczy lub ABS. Te i wiele innych awarii stwarzają zagrożenie dla Ciebie i Twoich bliskich, dlatego warto poświęcić trochę czasu i dowiedzieć się, jaki samochód jest bezpieczny i jakie dodatkowe systemy mógłby mieć pojazd.

Co powinny mieć najbezpieczniejsze samochody

W dobie rozwoju technologii najbezpieczniejsze auta wyposażone są w różne dodatkowe system wspomagające wykrycie zagrożenia. Dodatkowe, ponieważ m.in. system ABS określany już jest jako standard pojazdów i wszystkie produkowane samochody są wyposażone w ten system, ale… są również inne, dodatkowe systemy, w które można wyposażyć samochody. Do takich systemów możemy zaliczyć:

1. Tempomat Adaptive Cruise Control – to system, który utrzyma określoną prędkość przy jednoczesnym jej regulowaniu tak, aby zachować bezpieczną odległość od innych samochodów. W razie nagłego zatrzymania się poprzedzającego pojazdu tempomat Adaptive Cruise Control całkowicie wyhamuje pojazd.

2. Front Assist to system, który kontroluje odstęp od poprzedzającego pojazdu. Jest to bardzo korzystna funkcja, ponieważ system ostrzega prowadzącego pojazd o zagrożeniu zdarzeniem z innym pojazdem, a gdy zderzenie jest nieuniknione – system samoczynnie hamuje zmniejszając skutku zderzenia.

3. System kontrolujący stan zmęczenia kierowcy – to system, który analizuje ruchy kierowcy (głowy, rąk, mruganie oczu), a także ruchy kierownicy. W przypadku braku wykrycia jakichkolwiek ruchów system daje znać o konieczności zatrzymania się i odpoczynku.

Wyżej wymienione systemy to namiastka systemów bezpieczeństwa dostępnych na rynku. Obecnie producenci samochodów stawiają duży nacisk na bezpieczeństwo, w związku z czym dotychczasowe systemy są ciągle udoskonalane, tak aby były one niezawodne. Chcąc kreować nowe standardy samochodów tworzone są również nowe systemy bezpieczeństwa.