motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Motoryzacja

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że fotelik samochodowy zaliczany jest produktem, o zakupie którego rodzice powinni pomyśleć jeszcze przed narodzinami dziecka. Nie wszyscy dorośli wiedzą jednak jakie kwestie należy uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jak wybrać fotelik samochodowy?

Na co powinno się zwrócić uwagę w sklepie?

Rekomendowane jest przede wszystkim uwzględnienie zakresu regulacji siedziska. Bardzo istotne znaczenie będzie miał także fakt, jak dokładnie działała regulacja poszczególnych elementów w przypadku, gdy dziecko będzie rosło. Nie można zapomnieć oczywiście o rodzaju materiału. Dorośli muszą także pamiętać o tym czy na danym produkcie znajduje się symbol, który będzie potwierdzał spełnienie ważnych wymogów normy ECE 44/03.

Zalecane jest oczywiście jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie przymierzenie danego fotelika do samochodu. Rodzic musi koniecznie upewnić się, że w pojeździe będzie możliwość bardzo stabilnego przymocowania.

Uwzględnienie homologacji i testów zderzeniowych

Produkt koniecznie musi być wyposażony w homologację ECE. Jest to bowiem europejski certyfikat bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że oznacza on zgodność danego fotelika z poszczególnymi wymaganiami technicznymi obowiązującymi w Europie. Godny uwagi jest również fakt, że homologacja będzie dopuszczała model określonego fotelika do sprzedaży, jednak przepisy wymagają, by zostały spełnione tylko minimalne wymagania.

Nie można oczywiście zapomnieć o sprawdzeniu wyników uzyskanych przez dany produkt w testach zderzeniowych. Zalecane jest postawianie na fotelik samochodowy, który uzyskała ocenę przynajmniej 3. Bardzo istotne znaczenie będą miały także opinie użytkowników fotelika.

Warto kupić nowy czy stary fotelik samochodowy?

Należy zdawać sobie sprawę, że znaczna większość specjalistów rekomenduje zaopatrzenie się w nowy fotelik samochodowy. Rodzice, którzy podejmą jednak decyzję o zakupie używanego nie będą mieli żadnej pewności, co dokładnie działo się z tym produktem wcześniej. Sprzęt może być bowiem nie tylko uszkodzony, ale również nie będzie w żaden sposób gwarantował bezpieczeństwa.

Godny uwagi jest również fakt, że specjaliści radzą, by korzystać z fotelików maksymalnie przez okres pięciu lat. Jest to oczywiście związane z naturalnym starzeniem się poszczególnych materiałów. Należy również zaznaczyć, że produkty przeznaczone dla grup wiekowych 9-36, a także 15-36, mogą bez żadnego problemu wytrzymać od 10 do nawet 11 lat użytkowania. Producenci nie zalecają jednak wystawianie wspomnianych fotelików na działanie żywiołów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.