motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

długoterminowy wynajem samochodu
Motoryzacja

Czy długoterminowy wynajem samochodu jest opłacalny?

Długoterminowy wynajem aut to jedna z form finansowania firmowej floty pojazdów. Usługa zyskuje na popularności, a to dobry powód, żeby dowiedzieć się o niej jak najwięcej.

Oferty wynajmu długoterminowego pozwalają wyposażyć firmę w nowoczesne auta bez wydawania dużych kwot pieniędzy. Przed wyborem takiego modelu finansowania potrzeb przedsiębiorstwa warto jednak poznać więcej szczegółów na temat takiej usługi oraz różnic między nią a leasingiem.

Długoterminowy wynajem aut coraz popularniejszy wśród przedsiębiorców

Wynajem długoterminowy samochodów cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Dane zebrane przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów pokazują wzrost liczby firm, które korzystają z tej usługi.

W 2024 roku rynek wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce odnotował wzrost o 8,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. W ciągu poprzednich 12 miesięcy przedsiębiorcy sięgnęli po ponad 376 tysięcy nowych pojazdów osobowych, z czego niemal co czwarte auto (dokładnie 23,8%), zostało sfinansowane właśnie poprzez wynajem długoterminowy.

Warto również zauważyć, że w 2024 roku sprzedaż nowych samochodów osobowych w Polsce wzrosła o 16,1% w porównaniu z rokiem poprzednim, co plasuje nasz kraj na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem dynamiki wzrostu w tym sektorze. Znaczną część pojazdów nabyto właśnie na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczych.

Skąd wynika popularność długoterminowego wynajmu pojazdów?

Jednym z największych walorów długoterminowego wynajmu pojazdów jest przewidywalność kosztów. Stała miesięczna opłata obejmuje większość wydatków związanych z użytkowaniem auta, co ułatwia planowanie budżetu.

Usługa ta pozwala dostosować flotę do aktualnych potrzeb firmy. Jednocześnie pozwala uniknąć ograniczeń związanych z zakupem pojazdów. Innymi słowy, przedsiębiorca nie musi martwić się o spadek ich wartości ani późniejszą odsprzedaż.

Oprócz tego długoterminowy wynajem samochodu zawiera usługi, takie jak serwisowanie, ubezpieczenie, assistance, a niekiedy jeszcze wymiana opon. Dzięki temu przedsiębiorca zmniejsza sobie i pracownikom liczbę obowiązków związanych z eksploatacją pojazdu.

Wynajem długoterminowy daje także dostęp do nowych technologii poprzez regularną wymianę pojazdów na nowsze modele. Tym samym pracownicy firmy zyskują dostęp do coraz nowocześniejszych, a zatem tańszych w eksploatacji i bardziej ekologicznych aut.

Wynajem długoterminowy czy leasing? Najważniejsze różnice

Najem długoterminowy oraz leasing wydają się podobnymi usługami. W praktyce różni je jednak dość dużo. Właśnie dlatego warto poznać szczegóły obu rodzajów ofert i dopiero na tej podstawie wybrać najlepszy sposób sfinansowania floty aut firmowych.

Jedną z kluczowych kwestii jest własność pojazdu. W wynajmie długoterminowym pojazd pozostaje własnością firmy wynajmującej. W leasingu usługodawca również pozostaje właścicielem pojazdu przez cały czas trwania umowy. Natomiast po jej zakończeniu, w zależności od zawartych w niej zapisów, klient może wykupić samochód za ustaloną cenę.

Różnica dotyczy również opłaty wstępnej, którą leasingobiorca zazwyczaj musi wnieść, w przeciwieństwie do osoby korzystającej z najmu. Decydując się na wynajem długoterminowy, należy też pamiętać o limicie rocznego przebiegu, który w przypadku leasingu raczej nie występuję.

Kolejna istotna różnica to okres trwania umowy. Wynajem długoterminowy najczęściej trwa krócej niż leasing i może być łatwiej zakończony przed terminem. W przypadku leasingu wcześniejsze zakończenie współpracy z leasingodawcą może wiązać się z dodatkowymi opłatami.

Artykuł sponsorowany