motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Motoryzacja

Wybór koloru lakieru samochodowego

W celu ułatwienia identyfikacji koloru opracowywane są różne narzędzia. Obecnie najpopularniejsze są cyfrowe rozwiązania, które stosowane są w mieszalniach posiadających dostęp do internetu.

Baza kolorów

Skuteczne oprogramowanie znacznie ułatwia rozpoznanie koloru. Dany odcień jest wyszukiwany w bazie danych i na tej podstawie dokonywana jest jego systematyka. Kolorów jest tak dużo, że ciężko jest rozpoznać każdy. Dodatkowo są one złożone i posiadają różne odcienie. Użycie przenośnego spektrofotometra pozwala precyzyjnie zmierzyć kolor i poznać jego recepturę.

Tworzenie kolorów

Jest to narzędzie, które spowodowało, że kolory lakierów samochodowych nie stanowią już tajemnicy. Warto zauważyć, że kolory tworzone są również na potrzeby indywidualnych klientów. Baza kolorów jest aktualizowana regularnie i posiada kolory wszystkich dostępnych producentów samochodowych. Układ próbek kolorów jest z reguły wykonywane przy użyciu oryginalnego lakieru. W formie natrysku jest przedstawiony kolor na przedniej stronie. Strona tylna obejmuje kod kreskowy oraz referencję próbki, która służy do wyszukania danego koloru w bazie danych. Pomocną metodą do określenia danego odcienia są piktogramy, które pozwalają określić grupę kolorów, a także czystość i nasycenie danej barwy w procentach.

Dopasowanie koloru

Optyczna ocena pigmentów jest ułatwiona, ponieważ z reguły stosowane są duże próbki. Specjaliści wykorzystują nowoczesną technologię do idealnego dopasowania koloru lakieru do koloru podkładu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można oszczędzić około 40% lakieru bazowego. Dobre firmy samochodowe prowadzą konsultacje oraz służą pomocą przy wyborze odpowiedniego lakieru i wykończenia. Renowacja starych samochodów jest często opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala przywrócić wygląd samochodu do stanu w jakim znajdował się wiele lat wcześniej. Oczywiście będzie to jedynie wizualna zmiana, ponieważ wymiana wszystkich podzespołów oraz części na nowe jest bardzo droga i niewiele osób się na to decyduje.

Pracownie projektowania kolorów

Zdecydowanie bardziej korzystnym rozwiązaniem jest zakup nowego samochodu. Pracownie zajmujące się projektowaniem kolorów znajdują się w Azji, Ameryce Północnej oraz Europie. Codziennie tworzone są nowe kolory oraz specjalne efekty nakładane na powłoki. Najpopularniejszymi kolorami na świecie są perłowy czarny oraz szary metaliczny. Trzecie miejsce zajmuje kolor biały klasyczny. Pierwszą warstwę stanowi fosforan, którego zadaniem jest oczyszczenie nadwozia. Następnie nadwozie jest transportowane do wanny napełnionej antykorozyjną substancją. Kolejnym krokiem jest nałożenie podkładu oraz lakieru bazowego. Na samym końcu wszystko jest pokrywane woskiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *