motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

diagnostyka motocykla
Motoryzacja

Wszystko, co musisz wiedzieć o diagnostyce motocykla w Stacji Kontroli Pojazdów

Motocykle, podobnie jak samochody z mocy przepisów prawa o ruchu drogowym podlegają okresowym przeglądom technicznym. Powinny one być dokonywane w Stacji Kontroli Pojazdów. Pamiętać jednak należy, że nie każdy tego typu punkt oferuje usługi dedykowane pojazdom motocyklowym.

Gdzie, za ile i kiedy na przegląd techniczny motocykla

Co do zasady, takie kwestie jak terminy, zakres czy cel badania technicznego motocyklu, nie odbiegają znacząco od tych, którym poddawane sa samochody.

Stacje Kontroli Pojazdów, świadczące usługi także dla motorów, są dodatkowo oznaczone literą „A”, nawiązującą do motocyklowej kategorii prawa jazdy.

Jeśli chodzi o Warszawę oraz jej okolicy, to posiadacze dwóch kółek mogą skorzystać ze Stacji Kontroli Pojazdów Dyszkiewicz, które są częścią większej grupy firm motoryzacyjnych Dyszkiewicz, podsiadających także salony samochodowe czy autoryzowane serwisy.

Ustawowa cena przeglądu diagnostycznego auta wynosi 62 zł., plus dodatkowo 1 zł. za wpis do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Przebieg obowiązkowej diagnostyki motocykla

Przegląd motocykla w Stacji Kontroli Pojazdów obejmuje takie czynności formalne jak dokonanie identyfikację motoru, sprawdzenie jego legalności oraz aktualizacja danych w bazie CEPiK. Ponadto odbywa się sprawdzenie stanu technicznego motocykla, które obejmuj m.in.:

  • jakoś ogumienia opon,
  • sprawność układu hamulcowego, w tym stopień zużycia tarcz i klocków hamulcowych
  • stan łańcucha, w tym jakość jego naciągu,
  • stanu ramy,
  • poprawne działanie układu kierowniczego,
  • stężenie emisji spalin,
  • motorykę układu wydechowego, w tym jego głośność,
  • działania i prawidłowe ustawienie oświetlenia,
  • funkcjonowanie klaksonu.

Badanie diagnostyczne trwa ok. 20-30 minut.

A co z zabytkowymi motocyklami?

Z okresowych badań technicznych zwolnione są motocykle zabytkowe. W ich przypadku obowiązkową diagnostykę wykonuje się tylko w ramach pierwszej rejestracji. Odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, w której tego typu pojazd wykorzystywany jest do celów zarobkowych.

Co jeśli motocykl nie przejdzie przeglądu?

W przypadku, jeśli pojazd nie uzyska pozytywnego wyniku diagnostycznego, wówczas jego właściciel musi w ciągu siedmiu dni dokonać odpowiednich napraw. Po tym czasie warto wrócić do tej samej stacji, aby zapłacić wyłącznie za przegląd danej części, której dotyczyły uwagi.

Brak ważnego przeglądu

Jeśli właściciel motocykla eksploatuje go pomimo braku ważnych badań diagnostycznych, wówczas może się spodziewać szeregu niekorzystnych konsekwencji. Możliwe jest odebranie dowodu rejestracyjnego, mandat do wysokości 500 zł., a w udziału w stłuczce, obniżenie lub odmowa wypłacenia odszkodowania w ramach OC / AC przez firmę ubezpieczeniową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.