motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Telepass Italia
Lifestyle

Telepass Italia – co musisz wiedzieć?

Jak efektywnie podróżować po Włoszech? Ten południowoeuropejski kraj ma ponad 6600 km płatnych autostrad. W jaki sposób możemy zapłacić za pokonane odcinki? Czy w Italii niezbędna jest winieta i czym jest Telepass Włoski? Wyjaśniamy.

Jak wygląda płatność za autostrady we Włoszech?

Zgodnie z zasadami panującymi w słonecznej Italii kierowcy wszystkich kategorii pojazdów są zobowiązani do wnoszenia opłat za autostrady. Metoda poboru opłat jest identyczna jak w przypadku tego, co obecnie jest praktykowane w naszym kraju, tzn. kierowca jest zobowiązany pobrać bilet przy bramkach na wjeździe na autostradę, po czym płaci za pokonany dystans podczas zjazdu. Nie obowiązują więc winiety. Warto przy tym pamiętać, iż drogi ekspresowe we Włoszech są darmowe dla wszystkich, a opłaty obowiązują tylko na autostradach. Drogi te są zarządzane przez Autostrade dla l’Italia oraz jej spółki zależne. 

Poza drogami warto pamiętać o tym, iż przy wyjeździe z Włoch w stronę Francji musimy być przygotowani na opłatę za przejazd dwoma tunelami: Fréjus o długości 12,87 km, który łączy Sabaudię i Piemont i jest przeznaczony dla ruchu ciężarowego o maksymalnej wysokości 4,3 metra. Drugim tunelem jest Mont Blanc, który jest położony między francuskim Chamonix-Mont-Blanc a włoskim Courmayeur.

Od czego zależy wysokość opłaty za autostradę we Włoszech?

Naliczanie kosztów za przejazd jest bardzo proste. Po pierwsze, Włosi biorą pod uwagę klasę samochodu (osobowy/motocykl, pojazdu dwu, trzy, cztero- i pięcioosiowe), rodzaj drogi (podział na nizinne i górskie) oraz przejechany dystans. Na przykład: koszt dla samochodu pięcioosiowego, który jedzie z Florencji do Rzymu (254 km autostradami) wyniesie 45,8 euro. 

Telepass Italia, czyli wygodne wnoszenie opłat

Jednym z istotnych aspektów funkcjonowania firmy transportowej jest efektywne rozliczanie i wnoszenie opłat za drogi, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. W przypadku Włoch świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie urządzenia Telepass Italia. Możliwe jest wprawdzie wniesienie płatności na bramkach gotówką lub kartą, ale jest to rozwiązanie, które zwykle zmusza do stania w kolejkach. 

Zobacz: https://tollway.pl/devices/telepass-italia/ 

Dobrym krokiem w kierunku usprawnienia jazdy jest wykorzystanie urządzenia od wiarygodnego partnera – Tollway. Telepass Italia, czyli urządzenie dostępne po podpisaniu umowy z Tollway, pozwala szybko rejestrować opłaty za autostrady we Włoszech. Jednocześnie umożliwia skorzystanie z dostępnych zniżek na przejazdy, które w tym kraju mogą wynieść nawet 13%. Ponadto istotną zaletą Telepass Italia (poza praktycznie zerowymi kolejkami na bramkach) jest to, że mamy do czynienia z urządzeniem niezwykle łatwym w obsłudze, które dzięki wbudowanej baterii działa nieprzerwanie nawet do kilku lat.  Urządzenie służy również do wnoszenia opłat na prom na Sycylię oraz za parkingi. 

Poza tym w Tollway umożliwiamy firmom transportowym odzyskiwać VAT za koszty poniesione we Włoszech. Należności za przejazdy autostradowe są refakturowane, dzięki czemu przedsiębiorca otrzymuje jedną fakturę z odroczonym terminem płatności, do której załączony jest szczegółowy wykaz wszystkich przejazdów.