motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Motoryzacja

Oznaczenia szyb samochodowych – jak je odczytać?

Każdy kierowca doskonale wie, że podczas kupowania nowego auta koniecznie trzeba sprawdzić stan jego blacharki. I nie ma tu znaczenia, czy chodzi o auta dziesięcioletnie, czy też dwuletnie. Zawsze lakier i karoseria stanowią okno do przeszłości auta. Jak się jednak okazuje, nie tylko lakier jest w stanie powiedzieć, jakie przygody spotkały samochód. Równie dobrym wskaźnikiem są szyby samochodowe. Dlaczego są one tak ważne, a także jak odczytać zawarte w nich informacje?

Dlaczego szyby samochodowe są tak ważne?

Każdy doskonale wie, że sprawdzając grubość powłoki lakierniczej, z dużą dozą prawdopodobieństwa da się określić, jakie przygody, stłuczki i wypadki dotykały dany pojazd. Malowane auto posiada nieco inną grubość lakieru, co sprawia, że każdego jego malowanie jest widoczne ja na dłoni.
Niekiedy jednak dodatkową warstwę lakieru da się ukryć przed miernikiem, a poważny wypadek zamaskować np. wstawiając zupełnie nowy, fabrycznie polakierowany element, zamiast malować dotychczasowy. Z tego też powodu koniecznie trzeba szukać innego sposobu. A są nim szyby samochodowe.

Jak odczytać oznaczenia szyb samochodowych?

Każda szyba samochodowa posiada na sobie specjalne oznaczenia, które na pierwszy rzut oka wydają się chaotyczne i nielogiczne. Jak się jednak okazuje, zawarta jest na nich informacja o dacie produkcji danej szyby. Mowa tu jest nie tylko o roku, lecz również o miesiącu, w którym zeszła z linii produkcyjne. Informacja ta jest często w stanie powiedzieć znacznie więcej niż lakier.

W oznaczeniu szyby samochodowej zawarte są takie informacje, jak producent samochodu i szyby, kraj pochodzenia, czy też informacje związane z homologacją. Najważniejszą jednak informacją jest ta dotycząca daty produkcji. Najczęściej są to po prostu niewielkie kropki z towarzyszącą im liczbą. Jak je odczytać? Jeśli samochód wyprodukowany został w 2014 roku i ma na swojej szybie oznaczenie *** 4, oznacza to, że szyby wyprodukowano w marcu 2014 roku. Jeśli natomiast kod byłby w takiej postaci 6*, to szyba zrobiona byłaby w lipcu 2016 roku. Jak więc łatwo się domyślić, cyfra oznacza rok, a kropki miesiąc. Jeśli kropki są przed cyfrą, to pierwsza połowa roku, a jeśli za nią, to druga.

Jakie jednak informacje to daje? Jeśli szyba jest wykonana w cztery lata po samochodzie, to z całą pewnością została wybita i wstawiona nowa. Jeśli jeden cały bok auta posiada takie szyby, można z dużą dozą prawdopodobieństwa uznać, że samochód miał dość poważny wypadek, ponieważ żaden złodziej nie wybiłby tyle szyb w aucie, aby się do niego dostać.