motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

naprawa szyby
Motoryzacja

Naprawa szyby w samochodzie – czy jest to opłacalne?

Czym jest naprawa szyby w samochodzie? Uszkodzenia szyby w samochodzie mogą zdarzyć się nawet najbardziej ostrożnym kierowcom. Spadająca z drzewa gałąź, niefortunna zabawa w pobliżu samochodu, kamień spod kół innego pojazdu, czy akty wandalizmu – to tylko niektóre z przyczyn poważnych wydatków.

Większość kierowców w takiej sytuacji decyduje się bowiem na zakup nowej szyby i jej wymianę. Warto więc poznać możliwości, jakie daje naprawa szyb samochodowych. Cena tej usługi może być wszakże znacząco niższa.

Nie da się ukryć, że większość z nas uważa szkło za materiał, którego nie da się naprawić. I rzeczywiście, tak było jeszcze kilkanaście lat temu. Rozwój motoryzacji, próby zastosowania nowych materiałów i technik – wszystko to sprawiło, że obecnie możliwość naprawienia szyby w swoim aucie jest w zasięgu każdego z nas. Na czym polega ten proces? Jakie materiały są w nim wykorzystywane? Spieszymy z odpowiedzią.

Przede wszystkim naprawa szyb samochodowych obejmuje małe i stosunkowo „niegroźne” uszkodzenia. Proces opiera się na dokładnym oczyszczeniu miejsca wystąpienia odprysku, naniesienia na nie specjalnej żywicy poliuretanowej, a następnie utwardzeniu tej spoiny za pomocą promieni lampy UV. Dzięki temu otrzymujemy bezbarwne wypełnienie, które związuje ze sobą szkło i jest praktycznie niewidoczne.

Naprawa szyb samochodowych – cena

Nie da się ukryć, że dla osób zainteresowanych naprawą szyby w samochodzie cena jest jednym z najważniejszych kryteriów. Na szczęście mamy dla nich dobrą wiadomość – koszty są niższe o nawet o kilkaset procent, niż przy zakupie i wymianie nowej szyby. Za naprawę uszkodzenia zapłacimy bowiem od 100 do 200 złotych. Tymczasem w przypadku wymiany, koszt takiego rzędu to cena wyłącznie za samą usługę. Dodatkowo musimy oczywiście zapłacić za szybę, co w przypadku nowszych samochodów oraz chęci zakupu oryginalnego wyrobu producenta może być bardzo kosztowne. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej profesjonalnych serwisów, które zajmują się również wymianą, rozszerza swój profil usług o naprawę, która jest zwyczajnie atrakcyjna dla klientów.

Czy każdą szybę da się naprawić?

Wiemy już, że cena naprawy szyb samochodowych jest atrakcyjną alternatywą dla ich wymiany. Warto jednak mieć świadomość, że rozwiązanie to nie zawsze jest dla nas dostępne.

W dobrych serwisach zajmujących się naprawą szyb samochodowych, warunki są dość restrykcyjne. W praktyce oznacza to, że naprawić możemy tylko uszkodzenia, które nie przeszły na wylot szyby, nie są większe niż średnica monety pięciozłotowej, nie znajdują się w pobliżu innych uszkodzeń (takich jak pęknięcia czy odpryski) oraz zlokalizowane są co najmniej 10 centymetrów od krawędzi szyby samochodu.

Jeśli zauważysz uszkodzenie szyby, które nadaje się do naprawy według tych kryteriów lub też masz wątpliwości – koniecznie zatroszcz się o odpowiednie zabezpieczenie rysy lub odprysku. Od tego zależy bowiem czy naprawa będzie możliwa. Pamiętaj również, że dobre serwisy świadczące taką usługę, każdy przypadek analizują indywidualnie dbając o to, by wybrane rozwiązanie było jak najbardziej korzystne dla klienta i jego bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *