motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

ubezpieczenie AC
Lifestyle

Masz polisę AC? Ubezpieczyciel nie zawsze wypłaci Ci odszkodowanie

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, choć wielu kierowców decyduje się nabyć je w pakiecie z obowiązkowym OC. Nic dziwnego, ponieważ w ten sposób chcą zabezpieczyć się na wypadek konsekwencji wypadków czy innych poza drogowych zdarzeń – zniszczeń spowodowanych przez żywioły czy wandali, kradzieży auta, wyładowania akumulatora itd. To faktycznie zdarzenia, które – teoretycznie – obejmuje większość AC. Jednak każdy ubezpieczyciel interpretuje je inaczej. W OWU znajdziesz informacje o wykluczeniach, które warto poznać, aby wiedzieć, kiedy i dlaczego możesz spotkać się z odmową wypłacenia odszkodowania.

Wyłączenia – czego nie obejmuje AC?

Nie da się jednoznacznie określić, jakie są wyłączenia z ubezpieczenia AC, czyli co nie podlega dodatkowemu ubezpieczeniu. Jednak analizując oferty różnych ubezpieczycieli, można znaleźć pewne prawidłowości i powtarzające się zapisy w OWU. Ogólne Warunki Ubezpieczenia do nieodłączny element każdej umowy – koniecznie powinieneś zapoznać się z nim przed podpisaniem, a potem, przed zgłoszeniem szkody.

Szkody wyrządzone celowo lub przez niedbalstwo

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania? Na pewno wtedy, gdy ubezpieczyciel uzna, że do zdarzenia doszło z Twojej winy, w wyniku rażącego niedbalstwa lub umyślnego spowodowania szkody. Niestety znane są przypadki prób wyłudzenia, gdy kierowca celowo prowokuje stłuczkę. Również wtedy, gdy Twoje auto zostanie okradzione na parkingu, gdzie zostawiłeś je niezamknięte, nie możesz liczyć na rekompensatę z tytułu powstałych szkód.

Gdy wypadek spowoduje pijany kierowca lub osoba bez uprawnień

Nie masz uprawnień do kierowania pojazdem? W chwili zdarzenia byłeś pod wpływem alkoholu? A może zbiegłeś z miejsca wypadku? Każda taka sytuacja przekreśla szanse na otrzymanie odszkodowania. Zawsze, gdy dochodzi do złamania przepisów ruchu drogowego, musisz liczyć się z konsekwencjami, czyli z tym, że cała odpowiedzialność za zdarzenie spada na Ciebie.

Użytkowanie auta niezgodnie z przeznaczeniem

Korzystałeś ze swojego auta nielegalnie, do popełnienia przestępstwa, a może brałeś udział w rajdach samochodowych? Są to sytuacje, które wykluczają uzyskanie odszkodowania, gdy w wyniku tych działań doszło do uszkodzenia auta.

A co ze stanem technicznym auta?

stan techniczny auta a ubezpieczenie AC

Ubezpieczyciele często nie chcą ubezpieczać bardzo starych aut. Jeśli Twój pojazd ulegnie awarii w wyniku naturalnej eksploatacji lub winą będzie duże zużycie i wiek, też powinieneś liczyć się z ryzykiem odmowy. Podobnie, gdy jeździsz autem bez ważnego przeglądu technicznego.

Materiał zewnętrzny