motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

filtry oleju
Motoryzacja

Kiedy i jak wymienić oraz w jaki sposób dobrać odpowiedni filtr oleju do swojego samochodu?

Sprawne działanie układu smarowania silnika, w którego skład wchodzi filtr oleju, jest bardzo ważne dla kondycji oraz bezpiecznej pracy całej jednostki napędowej. Jakiekolwiek problemy ze smarowaniem silnika mogą doprowadzić do jego zatarcia, czyli całkowitego uszkodzenia większości elementów ruchomych wewnątrz jednostki. Istnieje wiele powodów, które mogą doprowadzić do takich efektów. Jeśli więc zależy nam na dobrej kondycji naszego silnika, to powinniśmy odpowiednio zadbać o jego smarowanie. Właśnie dlatego w tym artykule opiszemy wiele przydatnych informacji oraz zagadnień na temat filtra oleju.

Za co odpowiada i jak wygląda filtr oleju w samochodzie?

Głównym zadaniem filtra oleju jest oczyszczanie go z osadów oraz elementów, które mogą doprowadzić do uszkodzenia powierzchni ciernych wewnątrz jednostki napędowej. Każdy silnik z czasem tworzy osady, a drobinki metalu mogą tworzyć się w trakcie wycierania, chociażby pierścieni tłokowych. Wydajnie działający filtr pozwala na usuwanie tego typu przedmiotów z układu, przez co olej ma znacznie większą żywotność i jest bezpieczniejszy dla naszego silnika.

Filtr oleju zbudowany jest najczęściej z metalowej obudowy, w której zamontowane jest specjalne płótno lub papier, który stanowi podstawową część samego filtra, odpowiadającego za oczyszczanie przepływającego przez niego płynu.

Jak często należy wymieniać filtr oleju silnikowego?

Olej silnikowy należy wymieniać przy każdym serwisie olejowym. Oznacza to, że kiedy wymieniamy olej – powinniśmy dokonać wymiany również filtra. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że jego wydajność utrzymana jest na odpowiednim poziomie, a ryzyko zatkania i doprowadzenia do spadku ciśnienia, jest zminimalizowane.

Większość producentów samochodów zaleca wymiany oleju co 10 lub 15 tysięcy kilometrów bądź raz w roku. W przypadku nowoczesnych jednostek napędowych coraz częściej spotyka się z określeniem „long life”, które w kontekście oleju silnikowego oznacza, że jego żywotność może sięgać nawet 30 tysięcy kilometrów.

W jaki sposób znaleźć i wymienić filtr oleju?

Filtr oleju jest najczęściej bezpośrednio połączony z blokiem silnika. Producenci starają się zachować maksymalny dostęp z góry bądź od dołu samochodu. W przypadku konieczności wymiany od dołu silnika należy pamiętać o zdjęciu osłony jednostki przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań.

Do wymiany filtra oleju przydatne będą dedykowane klucze. Mogą się one nieco różnić między sobą w zależności od danego modelu pojazdu, wersji silnikowej czy typu samego filtra. Można jednak posiłkować się uniwersalnymi nasadkami lub kluczami łańcuchowymi, dzięki którym będziemy w stanie odkręcić niemalże każdy filtr oleju.

Jak dobrać filtr oleju do swojego silnika?

Dobierając filtr oleju do swojego samochodu, powinniśmy zwracać uwagę na takie parametry jak: model auta, wersja silnikowa, rocznik oraz moc. Jeśli szukacie Państwo filtrów oleju, to koniecznie zapoznajcie się z ofertą dostępną na stronie internetowej https://www.ucando.pl/k/filtry-oleju/U0101. Zapraszamy również do sprawdzenia pełnej oferty sklepu Ucando.pl, gdzie znajdziecie tysiące części do wielu popularnych modeli.