motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Motoryzacja

Jakie są elektryczne Volvo?

Motoryzacja obrała jasny kurs. Przyszłością mają być auta elektryczne. Znacząco „pomoże” w tym planowany przez Unię Europejską zakaz sprzedaży aut spalinowych, który ma zostać wprowadzony od 2035 roku. Jakie elektryczne Volvo możemy aktualnie znaleźć na rynku?

Oferta elektryczna Volvo

Dbanie o środowisko jest niezwykle ważne dlatego dla Volvo elektryczne auta stanowią coraz ważniejszą część gamy modelowej. Aktualnie modeli nie ma aż tak dużo, lecz w kolejnych latach ich ilość z pewnością będzie coraz większa. W tym momencie oferowane przez Volvo samochody elektryczne to model Volvo XC40 Recharge oraz Volvo C40 Recharge. Zapowiedzi Volvo mówią o tym, że w planach marki znajduje się wydawanie samochodu elektrycznego co rok tak, by do 2025 roku doprowadzić do sytuacji, w której połowa gamy modelowej Volvo będzie składać się właśnie z elektryków.

Elektryczne Volvo XC40 Recharge

Volvo XC40 Recharge to pierwszy elektryczny samochód wprowadzony na rynek przez Volvo. Model ten zadebiutował w 2019 roku. Jest on oparty na zwyczajnym modelu Volvo XC40, lecz różni się od niego elementami wizualnymi takimi jak na przykład zaślepiony przedni grill. Model XC40 Recharge to kompkatowy SUV, który został zbudowany na bazie platformy CMA opracowanej przez Volvo wraz z chińskim koncernem Geely, do którego należy szwedzki producent.

Volvo XC40 Recharge dostępne jest w dwóch wersjach. Podstawowa posiada jeden silnik elektryczny umieszczony na przedniej osi, który generuje 231 koni mechanicznych mocy oraz 329 niutonometrów maksymalnego momentu obrotowego. Lepsza wersja oferuje już znacznie więcej. Mowa tu o mocy rzędu 408 koni mechanicznych i momencie obrotowym wynoszącym 660 niutonometrów. Moc jest przekazywana na obie osie.

Elektryczne Volvo C40 Recharge

Volvo C40 Recharge to kolejny przełom w historii tego szwedzkiego producenta. Model XC40 Recharge był jedynie elektryczną wersją wcześniej dostępnego jako spalinowy samochodu. Volvo C40 Recharge to już z kolei konstrukcja zaprojektowana od podstaw z myślą właśnie o napędzie elektrycznym. Prezentacja tego samochodu miała miejsce w 2021 roku.

Volvo C40 Recharge ma napęd na cztery koła i korzysta z tego samego zestawu dwóch jednostek elektrycznych co Volvo XC40 Recharge. Mowa tu więc o dwóch silnikach elektrycznych, które razem generują 408 koni mechanicznych oraz 660 niutonometrów maksymalnego momentu obrotowego. W takiej konfiguracji auto posiada baterie o pojemności 78 kWh. W planach jest również wersja z napędem na jedną oś tak samo jak w przypadku Volvo XC40 Recharge. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *