motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Jak zabezpieczyć miejsce kolizji
Motoryzacja

Jak zabezpieczyć miejsce kolizji? Poradnik

Kolizje drogowe i wypadki to sytuacje na polskich drogach, które przydarzają się stosunkowo często, zbyt często. Jak wskazują statystyki codziennie na polskich drogach ginie średnio 8 osób a około 100 zostaje rannych. Co zrobić kiedy sami znajdziemy się w takiej sytuacji lub będziemy świadkiem tego typu zdarzenia? Znajomość podjęcia podstawowych działań jest w tym momencie nieoceniona, gdyż to od nich zależy zdrowie a nawet życie nasze i innych.

Analizując zdarzenia i sytuacje na drodze często spotykamy się z pojęciem kolizji i wypadku. Czym różnią się te dwa pojęcia? Zdarzenie drogowe, w którym żadna z osób nie odniosła obrażeń określane jest mianem kolizji drogowej. Jej uczestnikami oprócz kierowców są także pasażerowie. Z punktu widzenia prawa kolizja drogowa jest wykroczeniem. Z kolei wypadek drogowy jest zdarzeniem, w którym może dojść do uszkodzeń ciała jego uczestników a nawet śmierci. Potracenie pieszego lub rowerzysty, a także zderzenie z drugim pojazdem, drzewem lub innym elementem infrastruktury skutkujące śmiercią lub rozstrojem zdrowia powyżej 7 dni określane jest jako wypadek drogowy.

Zabezpieczenie miejsca zdarzenia kolizji drogowej

Podstawową czynnością, którą należy podjąć na miejscu zdarzenia drogowego jest natychmiastowa ocena stanu zdrowia osób, które brały w nim udział. Ten pierwszy krok pomoże nam ocenić, czy zdarzenie jest wypadkiem czy kolizją. Gdy okaże się, że żadna z osób biorąca udział w zdarzeniu nie odniosła obrażeń, wówczas wiemy, że mamy do czynienia z kolizją. W takiej sytuacji możemy przejść do niezwykle istotnych czynności takich jak włączenie świateł awaryjnych oraz ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Trójkąt ostrzegawczy w zależności od miejsca zdarzenia ustawiamy:

  • na drodze ekspresowej i autostradzie – w odległości 100 m za pojazdem
  • na drodze poza obszarem zabudowanym – w odległości 30-50 m za pojazdem
  • na drodze w obszarze zabudowanym – w odległości 1 m za pojazdem 

Zabezpieczenie miejsca kolizji to priorytet, przeczytaj więcej na http://ubezpieczenie-samochodu.net.pl/zabezpieczenie-miejsca-kolizji-wypadku-drogowego-co-zrobic/ .Kolejnym krokiem (jeśli to możliwe) jest usunięcie z drogi pojazdów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Następnie należy dokonać formalności jakim jest spisanie danych zarówno pojazdów jak również uczestników i przebiegu zdarzenia. Wówczas wszelkie szkody pojazdów warto udokumentować wykonując ich zdjęcia. Istotne informacje  kwestii ubezpieczenia pojazdu znajdziesz na ubezpieczenie-samochodu.net.pl. Wzywanie policji do kolizji nie jest wymagane, jednakże niezbędne kiedy drugi kierowca nie poczuwa się do jej spowodowania. 

Jakie czynności należy podjąć w zdarzeniu drogowym na miejscu wypadku ?

O wiele bardzie odpowiedzialnym zadaniem jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia drogowego jakim jest wypadek, w którym jego uczestnicy doznali obrażeń ciała. W tego typu sytuacji należy również zadbać o własne bezpieczeństwo, bez względu na to, czy jesteśmy jego uczestnikami czy świadkami. Podobnie jak w przypadku kolizji najpierw powinniśmy ustawić trójkąt ostrzegawczy w bezpiecznej odległości. Podczas jego ustawiania nie zapominajmy o założeniu kamizelki odblaskowej, zwłaszcza kiedy zdarzenie miało miejsce nocą, lub w pochmurny, mglisty dzień.  Następnie ustalając liczbę ofiar i stan zdrowia osób poszkodowanych natychmiast wzywamy służby ratownicze dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 999. Podczas telefonicznej rozmowy z dyspozytorem otrzymamy instrukcję, w jaki sposób mamy postępować z osobą poszkodowaną w wypadku by udzielić jej pomocy adekwatnej do odniesionych obrażeń.