motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Jak wymienić koło w samochodzie
Motoryzacja

Jak wymienić koło w samochodzie?

Czy wiesz, co trzeba zrobić, gdy „złapiesz gumę”? Każdy kierowca powinien być w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym problemem. Wyjaśniamy krok po kroku, jak wymienić koło w samochodzie!

Co jest potrzebne do wymiany koła w samochodzie?

Jeśli trzeba wymienić koło w samochodzie na drodze, należy najpierw usunąć pojazd z jezdni, dbając o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu. Przy tym powinno się założyć kamizelkę odblaskową, a także ustawić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości.

Do wymiany koła w samochodzie potrzebny jest lewarek oraz klucz do kół. Konieczne jest też oczywiście koło zapasowe – z tego względu ważne jest, by co jakiś czas kontrolować jego stan. Dodatkowo warto wozić ze sobą kawałek deski, który w razie potrzeby będzie stanowił podkładkę dla lewarka. Przydatna może być także przedłużka lub przejściówka do klucza, która ułatwia odkręcanie dłuższych albo zabezpieczonych (antykradzieżowych) śrub. Nie zaszkodzi też wozić ze sobą środka WD40 (do luzowania śrub) oraz pary rękawic – przy pracy można mocno ubrudzić ręce.

Jak wymienić koło w samochodzie – krok po kroku

Kiedy wjedzie się już na utwardzony teren, zadba o bezpieczeństwo oraz zaciągnie hamulec ręczny, można przystąpić do wymiany koła w samochodzie. Objaśniamy krok po kroku, jak to zrobić.

  1. Pod koła na osi, która nie będzie podnoszona, podłóż kliny albo kamienie, cegły itp.
  2. Poluzuj śruby mocujące uszkodzone koło.
  3. Umieść lewarek pod progiem auta i powoli kręcąc, podnieś samochód.
  4. Wykręć śruby, ostrożnie zdejmij uszkodzone koło oraz załóż koło zapasowe – śruby wkręcaj „na krzyż”, czyli po przekątnej.
  5. Powoli opuść auto, dokręć śruby oraz schowaj uszkodzone koło do bagażnika.
  6. Pojedź na najbliższą stację benzynową, by sprawdzić ciśnienie we wszystkich oponach.
  7. Jak najszybciej oddaj uszkodzone koło do wulkanizatora.

Brakuje Ci narzędzi? W sklepie Aparts.pl znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria oraz podzespoły i części do pojazdów mechanicznych, a blog Aparts.pl oferuje szereg przydatnych artykułów. Sprawdź poradniki, by poszerzyć swoją wiedzę w zakresie motoryzacji!