motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Motoryzacja

Jak należy dbać o układy hamulcowe?

Kierowcy muszą zdawać sobie sprawę, że układy hamulcowe zaliczane jest do zdecydowanie najbardziej istotnych układów w samochodzie. Godny uwagi jest fakt, że w przypadku ewentualnej awarii mogą zagwarantować bezpieczeństwo użytkownikowi. Rekomendowane jest systematyczne serwisowanie, a także sprawdzanie jego poszczególnych części. Można w ten sposób uniknąć bardzo poważnych konsekwencji.

Co składa się na układ hamulcowy i jak on działa?

Warto wiedzieć, że według przepisów każde auto powinno być wyposażone w dwa układy hamulcowe, czyli podstawowy, a także dodatkowy. Należy również mieć świadomość, że obecnie w samochodach stosowane są hamulce hydrauliczne. Do zdecydowanie najbardziej istotnych części wspomnianego układu należą: pompa hamulcowa, pedał hamulca, przewody doprowadzające płyn do zacisku, klocki hamulcowe, a także elementy hamujące.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że wspomniane układy działają przez wykorzystanie prawa Pascala. Warto wiedzieć, że stałość ciśnienia w zamkniętym układzie będzie pozwalała podnieść siłę nacisku na poszczególne elementy robocze. Godny uwagi jest również fakt, że nacisk na pedał hamulca będzie powodował powstanie ciśnienia cieczy, czyli płynu hamulcowego.

Najbardziej istotne elementy do kontroli

Rekomendowane jest przede wszystkim systematyczne sprawdzanie płynu hamulcowego. Warto bowiem wiedzieć, że jest on odpowiedzialny za przenoszenie siły z pedału hamulca na klocki. Ponadto pochłania wilgoć wewnątrz układu przed zastosowanie odpowietrzania. Koniecznie należy jednak zaznaczyć, że w pewnym momencie może przestać pełnić swoją istotną funkcję. Specjaliści zalecają wymianę przynajmniej raz na dwa lata. Warto również kontrolnie sprawdzać temperaturę wrzenia płynu. Jeżeli będzie wynosiła przynajmniej 180 stopni Celsjusza, rekomendowane jest jego wymienienie.

Należy również pamiętać o regularnym przeglądzie, a także wymianie klocków hamulcowych. Wspomniana wymiana jest zalecana w momencie, gdy grubość okładziny będzie mniejsza niż 3 mm. Świetnym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w bardzo dobre klocki. Nie powinny być bowiem wyposażone w twarde okładziny, które mogą przyczynić się do szybkiego zużycia tarcz hamulcowych. Należy pamiętać, aby dokonywać wymiany klocków, a także szczęk hamulcowych na obu kołach tej samej osi. W ten sposób kierowca może uniknąć nierównomiernego zużycia się wspomnianych elementów.

Zdecydowanie bardziej istotne niż mogłoby się wydawać ma również regularne sprawdzanie stanu tarcz, a także ich wymienianie. Czynność jest jednak bardzo skomplikowana, dlatego zalecane jest udanie się w ten sprawie do mechanika. Oczywiście tarcze tak samo jak klocki, muszą być najwyższej możliwej jakości.