motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

Motoryzacja

Dlaczego pomiar przyspieszenia samochodu za pomocą komórki to zły pomysł?

Jednym z istotnych parametrów pracy samochodu, jest czas, jaki potrzebny mu jest do uzyskania prędkości 100 kilometrów na godzinę. W rzeczywistości pomiar ten wykonuje się za pomocą profesjonalnych narzędzi, ale niektórzy pasjonaci próbują tego dokonać w oparciu o… aplikacje mobilne. Dlaczego nie warto tego robić?

Na początku przygotowania

Pomiar przyspieszenia samochodu musi odbyć się w ściśle określonych warunkach. Przykładowo w trakcie pomiaru bagażnik musi być pusty (poza niezbędnym, wymaganym wyposażeniem), a bak powinien zostać zalany do pełna. Pomiar należy wykonywać na suchej jezdni i najlepiej wtedy, gdy silnik samochodu jest już odpowiednio rozgrzany. W przeciwnym razie uzyskany wynik może być niezgodny z prawdą i w nawet najmniejszym stopniu nie będzie przypominał parametrów deklarowanych przez producenta.

Pomiar przyspieszenia auta a… komórka

Wielu amatorów próbuje dokonać pomiaru przyśpieszenia auta za pośrednictwem komórki. Pomysł ten nie jest dobry, gdyż – po pierwsze – aplikacje do pomiaru takiego przyspieszenia są zazwyczaj zbyt skomplikowane. Oznacza to, że wykonanie za ich pomocą pomiaru (mały i zagęszczony funkcjami interfejs), wymaga najczęściej pomocy drugiej osoby. Po drugie – narzędzia te nie są dokładne. Trudno operować nimi ręcznie. Nawet, jeśli jest to aplikacja wykorzystująca sygnał GPS, to i tak jego dokładność jest zbyt mała.

Po co pomiar?

Pomiar przyspieszenia samochodu wykonuje się w ściśle określonych celach i raczej rzadko kiedy są to cele typowo amatorskie. W trakcie profesjonalnych pomiarów oblicza się oczywiście dynamikę ruchu, spalanie a nawet przeciążenie oddziałujące na znajdujące się w aucie osoby, ale taka analiza jest potrzebna głównie specjalistom. Owszem, wiele aplikacji mobilnych posiada bardzo zaawansowane narzędzia, dzięki którym wykonanie takiego pomiaru jest możliwe, ale – ze względu na interfejs – jest to trudne.

Czasami lepiej wykonać dany pomiar za pomocą zwykłego stopera. Wymaga on rzecz jasna pomocy drugiej osoby, ale można go przeprowadzić stosunkowo łatwo. Co więcej, za jego pomocą można uzyskać dość rzetelne wyniki, które jednak i tak można podważyć (zalewając zbiornik paliwem o wyższej liczbie oktanowej).

Podsumowanie

Pomiar przyspieszenia samochodu powinien być wykonywany w ściśle określonych warunkach i za pomocą dobrej jakości sprzętu. Dane uzyskane z pomiaru mogą dużo powiedzieć na temat funkcjonowania auta, ale są to informacje, z których obróbką poradzą sobie tylko najlepsi fachowcy. Wykonywanie pomiarów za pomocą telefonu jest zwyczajnie niepraktyczne i mało rzetelne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.