MotoCentrumNet.pl - lata doświadczenia w sprzedaży części samochodowych
MotoCentrumNet.pl - telefon
+48 505 603 620
Opinie o Motocentrumnet.pl na Opineo.pl
MotoCentrumNet.pl Części samochodowe Zawieszenie / koła
Zawieszenie samochodu to mechanizm złożony z wielu współpracujących i powiązanych ze sobą elementów. Zawieszeniem nazywamy układ elementów sprężystych oraz wiążących je elementów, łączących w sobie konstrukcję nośną pojazdu z jego kołami. W ich skład wchodzą takie elementy jak wahacze, drążki skrętne i reakcyjne, stabilizatory, sworznie wahaczy, zwrotnice, amortyzatory i odboje amortyzatorów.

Zawieszenie samochodu składa się z trzech grup elementów:
- elementy wodzące – oddzielające koła od nadwozia pojazdu, czyli wahacze, od których zależne jest zachowanie się pojazdu np. podczas skręcania,
- elementy sprężyste – działanie tych elementów ma na celu magazynowanie dostarczonej energii (np. energii drgań) i oddawania jej w odpowiednim momencie,
- elementy tłumiące – znacznie ograniczające lub eliminujące drgania kół i nadwozia. Wpływają one na bezpieczeństwo szczególnie podczas hamowania.

Istnieje wiele konstrukcyjnych rozwiązań, jednak przez lata wytypowano kilka najczęściej wykorzystywanych układów zawieszenia. Większość istniejących układów zawieszenia pojazdów przypisać można do dwóch grup głównych: zawieszeń zależnych i zawieszeń niezależnych.

Zawieszenia niezależne z kolumnami McPhersona.
Jednym z najbardziej popularnych rodzajów zawieszenia niezależnego jest kolumna McPhersona. Jej budowa pozwala na uzyskanie spójnego systemu elementów, będących odpowiedzialnych za resorowanie i tłumienie. Kolumna McPhersona odznacza się na tle innych konstrukcji bardzo zwartą budową i jako typ zawieszenia jest stosunkowo kompaktowa. Amortyzator zamontowany jest zazwyczaj wewnątrz sprężyny, odpowiada za tłumienie i jest elementem prowadzącym, a jego dolny element połączony jest z górną częścią zwrotnicy. Jest jej połączeniem z karoserią auta i pozwala jednocześnie na obrót wokół własnej osi. Sprężyna od dołu podparta jest przez dolny talerz oporowy, zaś dolna część zwrotnicy połączona jest z wahaczem poprzecznym.

Górna część amortyzatora umiejscowiona jest w podporze kolumny, która jest zamontowana dwiema lub trzema śrubami do nadkola karoserii pojazdu. Trzpień amortyzatora przechodzi przez łożysko amortyzatora umiejscowione w gumowej poduszce. Dodatkowo, ten element amortyzatora jest zasłonięty osłoną z tworzywa sztucznego, tłumiąc jednocześnie ugięcie amortyzatora.
Rozwiązanie takie jest niezbędne, ponieważ w trakcie wykonywania manewru skręcania kół amortyzator połączony w dolnej części ze zwrotnicą wykonuje ruch obrotowy. Sprężystość gumowej poduszki kompensuje odkształcenia występujące w trakcie funkcjonowania zawieszenia, tłumi i izoluje drgania.

W trakcie pokonywania przez auto nierówności, najpierw ugina się ogumienie koła, co łagodzi uderzenia na masę nieresorowaną. Efektem tego ruchu jest ugięcie zawieszenia i występowanie sił sprężystości powstałych przez ściśnięcie części sprężystych zawieszenia, umiejscowionych pomiędzy masą nieresorowaną i resorowaną. Dzięki tej pracy zawieszenia samochodu jazda odbywa się w sposób płynny.

Zalety zawieszenia McPherson:
- prosta i zwarta budowa nie zajmująca wiele miejsca,
- idealne dopasowanie do nadwozia samonośnego,
- mniejsza masa w stosunku do zawieszenia z podwójnymi wahaczami poprzecznymi,
- zapewnia równoległe prowadzenie kół mimo dużego skoku zawieszenia,
- tańsze w produkcji,
- duży skok zawieszenia.

Wady zawieszenia McPherson:
- kolumny przenoszą hałas i drgania pochodzące z układu kierowniczego na karoserię pojazdu,
- niekorzystne tarcie występujące w gnieździe tłoczyska amortyzatora,
- konieczność stosowania w amortyzatorze tłoczyska o dużej średnicy,
- konstrukcja dość delikatna, przez co łatwo ją uszkodzić na dziurawych drogach.
Obsługa klienta
Ważne informacje
Pomoc
Sklep MotoCentrumNet.pl
 Kontakt
 O nas
akceptujemy płatności PayU

Sklep Motoryzacyjny MotoCentrumNet.pl

Zadzwoń i zadaj pytanie
MotoCentrumNet.pl - telefon
+48 505 603 620
Pn-pt 8:00 - 17:00
Sob 8:00 - 14:00
Firma Motoryzacyjna CHMIELEWSCY s.c.
woj. Warmińsko-Mazurskie
E-mail:
ul. Wyspiańskiego 6
14-100 Ostróda
NIP: 741-000-46-62
TecDoc Inside
Ceny przedstawione w sklepie internetowym obowiązują tylko przy zakupie online.