+48 505 603 620
Facebook
Opinie o Motocentrumnet.pl na Opineo.pl
MotoCentrumNet.pl Części samochodowe Układ hamulcowy

Układ hamulcowy

Układ hamulcowy, jest jednym z najważniejszych podzespołów samochodu. Niesprawne hamulce to tylko krok do wypadku. Powinniśmy regularnie sprawdzać ich stan, nie chodzi tu jedynie o właścicieli wyeksploatowanych samochodów - nawet w nowym samochodzie może zdarzyć się problem z układem hamulcowym. Dlatego ważna jest ich regularna kontrola.

Budowa i rodzaje Układ hamulcowy to zbiór urządzeń odpowiedzialnych za zatrzymanie samochodu.
Składa się z następujących podzespołów:
pedał hamulca,
pompa hamulcowa,
przewód hamulcowy.

W przypadku hamulców tarczowych:
zaciski hamulcowe,
tarcze hamulcowe,
klocki hamulcowe.

W przypadku hamulców bębnowych:
cylinderki hamulcowe,
szczęki hamulcowe,
bębny hamulcowe.

Rozróżniamy dwa rodzaje układów hamulcowych:
Podstawowy – inaczej zwany roboczym, jest to najczęściej układ hydrauliczny.
Dodatkowy – zwany potocznie hamulcem ręcznym, jest to najczęściej układ dźwigni i cięgien.

Współczesne układy hamulcowe są wyposażone w układy wspomagające podciśnieniowo siłę hamowania (serwo hamulcowe), przez co nie trzeba używać dużej siły naciskając na pedał hamulca, jak miało to miejsce w starszych pojazdach. Układ zbudowany jest dwuobwodowo w celu zwiększenia bezpieczeństwa, w momencie uszkodzenia jednego obwodu drugi nadal może swobodnie tłoczyć płyn hamulcowy, choć siła hamowania jest dużo mniejsza.

Zasada działania
Kierujący naciska pedał hamulca w celu zatrzymania samochodu, pompa tłoczy płyn hamulcowy pod ogromnym ciśnieniem, w związku, z czym tłok umiejscowiony w zacisku dociska klocki do tarczy obracającej się wraz z kołem (w przypadku hamulców bębnowych tłoczek cylinderka rozpiera szczęki hamulcowe, które są dociskane do wewnętrznej ściany bębna hamulcowego). Samochód wytraca prędkość aż do całkowitego zatrzymania. W nowych samochodach montowany jest seryjnie system ABS wspomagający hamowanie poprzez odblokowanie blokujących się kół.
Obsługa klienta
Ważne informacje
Pomoc
Sklep MotoCentrumNet.pl
 Kontakt
 O nas
akceptujemy płatności PayU
Sklep Motoryzacyjny MotoCentrumNet.pl
Zadzwoń i zadaj pytanie
+48 505 603 620
Pn-pt 8:00 - 17:00
Sob 8:00 - 14:00
Sklep internetowy MotoCentrumNet.pl oferuje miliony auto części zamiennych do samochodów osobowych i dostawczych. W szerokim asortymencie znajdują się części samochodowe, oleje, płyny eksploatacyjne, kosmetyki i akcesoria w najniższych cenach.
Darmowa dostawa, doradztwo przy doborze części dostępnych online. Zapraszamy także do sklepu stacjonarnego znajdującego się w Ostródzie przy ul. Wyspiańskiego 6, woj. Warmińsko-Mazurskie.
TecDoc Inside
Ceny przedstawione w sklepie internetowym obowiązują tylko przy zakupie online.