MotoCentrumNet.pl - lata doświadczenia w sprzedaży części samochodowych
MotoCentrumNet.pl - telefon
+48 505 603 620
Opinie o Motocentrumnet.pl na Opineo.pl
Internetowy sklep z częściami samochodowymi MotoCentrumNet.pl oferuje szeroki wybór oryginalnych amortyzatorów do samochodów wszystkich najpopularniejszych marek. Specjalnie dla naszych Klientów, przygotowaliśmy krótki poradnik na temat amortyzatorów – objaśniamy, jak działają, przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje stosowane przez producentów pojazdów oraz podpowiadamy, jak często należy wymieniać amortyzator na nowy.

Co to jest amortyzator?

Amortyzator to jedna z najważniejszych części w samochodzie. Bezpośrednio wpływa on zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy (przyczepność, droga hamowania, działanie systemu ABS i ESP). Jest on elementem zawieszenia i pozwala na stały kontakt kół z podłożem, chroniąc przed ich oderwaniem na wybojach (bez amortyzatorów mogłoby dojść wtedy do tzw. „podbicia”). Amortyzatory tłumią drgania (dzięki kontroli pracy sprężyn układu zawieszenia). Ciężar pojazdu jest rozkładany w miarę równomiernie na wszystkie koła, a zjawisko kołysania resorowanego nadwozia ograniczane do minimum.

Jakie są rodzaje amortyzatorów?

Amortyzatory samochodowe dzieli się na: jednorurowe i dwururowe. Do części jednorurowych (wysokociśnieniowych) zalicza się amortyzatory gazowe i olejowo-gazowe. Amortyzatory jednorurowe są lekkie, cicho pracują i bardzo dobrze tłumią drgania. Najczęściej znajdują one zastosowanie w samochodach rajdowych i sportowych (zastosowane są również w Fordzie Fiesta). Amortyzatory dwururowe stosowane są w pojazdach użytkowych oraz w niektórych osobówkach.

Amortyzatory olejowe

Amortyzator olejowy tworzą 2 rury. W jednej rurze znajduje się tłok i zawory, a druga stanowi jej zewnętrzną obudowę. W obudowie znajduje się olej hydrauliczny, który tłumi drgania zawieszenia. Plusem amortyzatora olejowego jest wysoka wytrzymałość i niezbyt skomplikowana budowa. Minusem – wysoka waga i stała siła (samochodu z takim amortyzatorem nie można tuningować).

Amortyzatory gazowe

Amortyzatory gazowe (olejowo-gazowe) należą do grupy amortyzatorów jednorurowych. W górnej części rury znajduje się olej, a w dolnej sprężony azot (gaz od oleju oddzielony jest specjalną przegrodą). Zaletą rozwiązania jest błyskawiczna reakcja na nierówną nawierzchnię i zapewnianie wysokiej przyczepności. Słabszą stroną jest skomplikowana budowa i wysoka cena. Amortyzatory gazowe bardzo często są stosowane w pojazdach sportowych, ponieważ są twardsze (to gwarantuje wyższą siłę tłumienia wbicia i wybicia).

Jak często należy wymieniać amortyzatory?

Zużyte amortyzatory pogarszają przyczepność (rozbujany pojazd traci kontakt z podłożem) oraz włączają system ABS, co wydłuża drogę hamowania. Producenci zalecają sprawdzanie amortyzatorów minimum raz w roku (podczas corocznego badania technicznego). Średnio przyjęto, że te ważne części samochodowe należy wymienić na nowe (zawsze parami) po około 80-100 tys. km.

O zużyciu amortyzatorów może świadczyć:
- długie kołysanie się auta po pokonaniu nierówności,
- uczucie „pływania” pojazdu,
- wydłużenie drogi hamowania,
- charakterystyczny stukot podczas jazdy po nierównościach,
- ząbkowanie opon,
- pojawienie się drgań na kierownicy.

Gdy wystąpią powyższe objawy, warto dokonać przeglądu auta pod kątem zużycia amortyzatorów

Jaki amortyzator wybrać – gazowy czy olejowy?
Jakie są objawy zużytych amortyzatorów?
Kiedy warto zregenerować amortyzator?
W jaki sposób wymienić amortyzator?
Jak sprawdzić stan amortyzatorów?
Obsługa klienta
Ważne informacje
Pomoc
Sklep MotoCentrumNet.pl
 Kontakt
 O nas
akceptujemy płatności PayU

Sklep Motoryzacyjny MotoCentrumNet.pl

Zadzwoń i zadaj pytanie
MotoCentrumNet.pl - telefon
+48 505 603 620
Pn-pt 8:00 - 17:00
Sob 8:00 - 14:00
Firma Motoryzacyjna CHMIELEWSCY s.c.
woj. Warmińsko-Mazurskie
E-mail:
ul. Wyspiańskiego 6
14-100 Ostróda
NIP: 741-000-46-62
TecDoc Inside
Ceny przedstawione w sklepie internetowym obowiązują tylko przy zakupie online.