motocentrumnet.pl

Motoryzacja i nie tylko

błotniki samochodowe
Mechanika

Błotniki samochodowe oraz szpilki do kół

Błotniki samochodowe, drzwi samochodowe, a także szpilki do kół to bardzo istotne elementy auta. Wpływają one na jego funkcjonalność oraz bezpieczeństwo.

Istotne elementy samochodu

Błotniki samochodowe to bardzo ważne elementy karoserii. Ich przeznaczeniem jest ochrona wnętrza auta przed brudem i wodą, które mogą być wyrzucane przez koła w czasie jazdy. Błotniki to także istotny element stylizacyjny auta. W zależności od modelu oraz typu samochodu mogą być one zrobione z różnych materiałów, na przykład z tworzywa sztucznego, aluminium bądź stali. Warto dodać, że błotniki mogą być stałe bądź składane w przypadku aut terenowych. Co ważne, drzwi samochodowe to elementy karoserii, dzięki którym można wchodzić i wychodzić z pojazdu. Złożone są z ramy, szyby, a także z elementów zamknięcia. Te ostatnie składają się z klamki, zamka oraz zawiasów. Szyby natomiast mogą być obsługiwane zarówno ręcznie, jak i elektrycznie. Nowe pojazdy wykorzystują tę drugą metodę. Trzeba wiedzieć o tym, że w przypadku awarii bądź uszkodzenia drzwi samochodowych, trzeba je jak najszybciej naprawić. Celem jest przecież zapewnienie bezpieczeństwa jazdy i uniknięcie kradzieży. Szpilki do kół to elementy umożliwiające mocowanie koła do osi pojazdu. Są to bardzo istotne i wpływają na poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy. Ich wybór oraz wymiana zależy głównie od specyfikacji technicznej pojazdu. Co więcej, ich stan trzeba regularnie kontrolować w celu uniknięcia potencjalnych awarii. Szpilki do kół to bardzo istotny element pojazdu. Ich stan trzeba co jakiś czas weryfikować. W przypadku wymiany najlepiej dobierać właściwe szpilki do danego modelu oraz typu auta. Nieodpowiednio dobrane mogą prowadzić do luzów na kołach i zwiększać ryzyko awarii w czasie jazdy.

Błotniki samochodowe, drzwi samochodowe oraz szpilki do kół

Jeżeli mowa o błotnikach samochodowych, trzeba zwrócić uwagę na ich kształt oraz rozmiar. Muszą one pasować do modelu i typu auta. Nieodpowiednio dobrany błotnik może wpłynąć niekorzystnie na aerodynamikę auta i zmniejszyć komfort jazdy, czego przecież nikt nie chce. Co więcej, eksperci zalecają wybierać modele zrobione z trwałych materiałów, które będą odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Bardzo ważnymi elementami samochodu są też drzwi samochodowe. Ich stan trzeba regularnie kontrolować. Uszkodzenia drzwi, na przykład zardzewiałe zawiasy bądź uszkodzone zamki negatywnie wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Co więcej, ułatwiają też kradzież pojazdu. Trzeba wiedzieć o tym, że w przypadku uszkodzeń drzwi zalecane jest niezwłoczna ich naprawa w autoryzowanym serwisie samochodowym. Dobrym zwyczajem jest regularne mycie oraz konserwowanie elementów samochodu, w tym także błotników oraz drzwi. Jeżeli mowa o tych drugich, najlepiej będzie zwrócić uwagę na ich wewnętrzną stronę, gdyż często gromadzi się na niej brud oraz wilgoć, co sprzyja korozji. Eksperci zalecają też zabezpieczyć błotniki specjalnymi nakładkami, które chronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniem. Drzwi samochodowe najlepiej konserwować co jakiś czas. Celem jest zachowanie ich dobrego stanu. Jeżeli mowa o elementach metalowych, na przykład zawiasach czy zamkach, najlepiej będzie zastosować specjalne preparaty antykorozyjne. Natomiast w przypadku elementów z tworzyw sztucznych, np. klamek, eksperci zalecają użyć specjalne preparaty zabezpieczające przed promieniowaniem UV i starzeniem się materiału.

Podsumowanie

Szpilki do kół najlepiej regularnie sprawdzać i wymieniać na nowe, zwłaszcza w przypadku uszkodzenia bądź zużycia. Nie jest zalecane stosowanie szpilek o zbyt krótkim bądź długim gwincie, gdyż mogą one niebezpiecznie wpłynąć na siłę docisku koła do piast i doprowadzić do jego luźnego osadzenia. W kwestii ich wymiany trzeba też pamiętać o dokładnym dokręceniu ich właściwą siłą momentu. Dobrze też zwracać uwagę na jakość materiałów zastosowanych do produkcji błotników, drzwi oraz innych elementów samochodu. Dobrej klasy elementy będą dobrze chroniły pojazd przed korozją oraz zniszczeniami mechanicznymi. Dzięki nim zapewni się dłuższą żywotność samochodu. Bardzo istotne jest to, żeby zawsze stosować się do zaleceń producenta odnośnie do konserwacji i napraw elementów samochodu. W ten sposób można uniknąć potencjalnych problemów i zapewnić sobie długotrwałą i bezpieczną eksploatację naszego pojazdu. Zarówno błotniki samochodowe, jak i drzwi samochodowe oraz szpilki do kół to ważne elementy samochodu, które trzeba regularnie konserwować. Wpływają one nie tylko na estetykę pojazdu, ale także na poziom bezpieczeństwa.